Jak metan živí ryby

29. srpen 2012
Monitor

Metan ze dna jezerních sedimentů je nepřímým zdrojem potravy pro celý potravní řetězec včetně ryb. Poprvé to spolehlivě prokázali brazilští a švédští vědci.

Na dnech jezer vzniká v anaerobním prostředí skleníkový plyn metan. Už v roce 1906 vědci prokázali, že metan může sloužit jako zdroj uhlíku pro takzvané metanotrofní bakterie. Existuje však jen málo vědeckých prací, které by naznačovaly, že potravním řetězcem stoupá významnější množství uhlíku, který by pocházel právě z metanu. V nové studii proto tým brazilských a švédských vědců sledoval hned dva biomarkery metanu: poměr izotopu uhlíku C13 spolu s mastnými kyselinami, které vznikají oxidací metanu v metanotrofních bakteriích.

Místem výzkumu bylo mělké sladkovodní jezero, které se nachází v brazilské močálovité krajině Pantanal. Biomarkery metanu vědci sledovali ve tkáních zooplanktonu, bezobratlých živočichů a ryb, které ulovili místní rybáři. Výsledky dokazují, že uhlík z metanu skutečně stoupá celým potravním řetězcem: metanotrofní bakterie slouží jako potrava zooplanktonu, který loví bezobratlí živočichové. Ti se pak mohou stát kořistí různých druhů ryb.

Zdroj: Linköping University, PLoS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.