Jak Jupiter přišel ke svým pruhům

11. květen 2010

Pruhy na planetě Jupiteru možná nemusí vyvolávat jen stoupání teplých plynů, ale také vliv okolních měsíců, které způsobují jakýsi příliv a odliv.

Planetu Jupiter pokrývají takzvané zonální pruhy, které se táhnou paralelně s s rovníkem. Předpokládá se, že pruhy vytváří tendence stoupat vzhůru u teplejších plynů a naopak klesat u těch chladnějších. Geofyzikové z německé Univerzity v Göttingenu a francouzského Národního výzkumného centra CNRS ale nabízejí i jiné vysvětlení, se kterým konvekce tepla nemá co dělat. Jejich idea je následující: Jupiter – a také ostatní plynní obři – se chovají podobně jako koule kapalin otáčející se kolem své osy, na kterou svou gravitací působí okolní měsíce.

Jupiter má 63 známých přirozených satelitů a vědci se domnívají, že jejich opakované působení vytváří jakýsi příliv a odliv, při kterém se materiál Jupiterova povrchu organizuje zvláštním způsobem a vytváří široké horizontální pruhy. Svou teorii vědci podkládají jak matematickými výpočty, tak laboratorním experimentem, ve kterém roli Jupiteru sehrál rotující silikonový válec naplněný vodou, který se zploštil do tvaru planety.

Zdroj: Science Now, Physical Review Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.