Jak čenichají žraloci
Žraloci mají výborný čich. K vyhledání potravy však podle nové studie potřebují i "přídatné" informace z orgánu označovaného jako postranní čára.
Postranní čára je smyslový orgán v pokožce na bocích ryb a žraloků. Slouží k vnímání tlaku vody a směru jejího proudění. Úlohu postranní čáry v lokalizaci kořisti jako první dokázali biologové z Boston University pokusem na žralocích druhu Mustelus canis, česky nazývaných hladkoun psí.

Žralokům dočasně vyřadili postranní čáru z činnosti aplikací antibiotika streptomycinu, který blokuje smyslové receptory. Zjistili, že u takto ošetřených jedinců se prodlužuje doba vyhledání kořisti a žralok svou potravu dokonce může minout. Biologové to vysvětlují tím, že žraloci kromě pachové stopy využívají také informace o poloze vírů, které za sebou kořist zanechává - a ty získávají skrze postranní čáru.
Nejposlouchanější
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.