Jaguar bude pracovat

Druhý nejvýkonnější počítač světa začíná pracovat. Seznam jeho úkolů jasně ukazuje, které otázky považují američtí odborníci za prioritní: klima, motory a biopaliva.

0:00
/
0:00

V loňském roce byl veřejnosti představen superpočítač Jaguar, který vyrobila společnost Cray. Jaguar má 181 000 výpočetních jader a výkon 1,64 petaflop. To znamená, že za jednu vteřinu provede více než jeden kvadrilion (deset na patnáctou) matematických operací.

Tento výkon mu ovšem stačí "jen" na druhé místo na žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů. První si zatím udržuje superpočítač Roadrunner s výkonem 1,7 petaflop, který se nachází v Národní laboratoři Los Alamos v americkém státě Nové Mexiko.

Jaguar stojí v prostorách amerického National Center for Computational Sciences (NCCS), které je součástí Oak Ridge Laboratory v Tennessee. Testování superpočítače probíhalo několik měsíců a minulý týden ředitelství Oak Ridge oznámilo, že Jaguar se konečně pustí do prvních výzkumných projektů.

Název i logo byly zvoleny příhodně: deset na patnáctou matematických operací za vteřinu...

Zatím je jich naplánováno 21. Tři z nich se týkají klimatických změn. Dalším úkolem superpočítače bude modelovat spalování paliva v dieselových motorech, bude hledat jejich nejekologičtější režim. Poté má následovat modelování syntézy biopaliv z odpadních materiálů.

Až po úkolech z oblasti životního prostředí přijdou na řadu otázky týkající se supernov a prostorového uspořádání molekul vody.