Ivan Štern: Nedělní volby – odvaha, nebo zoufalství Ukrajinců?

23. červenec 2019

„Po mnoho let,“ řekla ukrajinská spisovatelka a překladatelka Kateryna Mišenko , „jsme se nacházeli ve stádiu marného očekávání. Vyhlíželi jsme cosi určitého, a nakonec se nestalo nic.“

Pro kulturní stanici celostátního německého rozhlasu Deutschlandfunk uvedla na adresu všech dosud vyslovených skeptických soudů o politické budoucnosti vítězné strany Sluha lidu, stejně jako o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském, že rozhodovat nakonec bude, zda lidé na Ukrajině pocítí a uvidí, že se přece jen něco děje.

Libor Dvořák: Předčasné volby na Ukrajině vyhrála s převahou Zelenského strana

Předčasné parlamentní volby na Ukrajině vyhrála strana prezidenta Volodymyra Zelenského

Na Ukrajině se v neděli uzavřely volební místnosti a po předčasných parlamentních volbách mohlo začít sčítání hlasů.

Jedno je ale jisté: Odvaha ukrajinských voličů! Alespoň té slabší poloviny, která k volbám opravdu dorazila. Dát svůj hlas ve prospěch naprosto neznámé politické strany, založené nedávno a skládající se z mladých politických neprofesionálů chce vskutku odvahu kaskadéra. A možná ne. Možná volba Ukrajinců tuto neděli byla jen výrazem zoufalství a bezradnosti.

Ostatně, kdo by si nezoufal, když tolik let, bezmála třicet, se před Ukrajince stavěly osoby jak na orloji, co to s nimi myslely nejlépe, a nakonec, jak zní ono pro Slovany tak příznačné úsloví, to vždy dopadlo jako obyčejně. Proto možná ta současná neobyčejná volba.

Zelenskyj a jeho političtí přátelé ze strany Sluha lidu, to věru nebudou mít jednoduché. Z Moskvy jim v den voleb, kdy už bylo jasné, že to mají v kapse, přes státní televizi poskytli několik dobrých rad.

Pomoc z Evropy

Pokud Zelenskyj místo premiéra nabídne Viktoru Medvědčukovi, předsedovi proruské strany „Za život“, určitě na tom vydělá. Vzkázali mu ale, ať zapomene na Krym. Nechte ho spát, znělo z Moskvy. Je to slepá ulička. Řečeno slovy našeho prezidenta: Je to „fait accompli“ – hotová věc. 

Zelenskyj sice volby vyhrál, ale slibovat vyřešení Krymu je velmi neupřímné až nemožné, myslí si analytik Šír

Novým prezidentem Ukrajiny byl zvolen Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina má odvoleno. Podle stále jen předběžných výsledků to vypadá na drtivé vítězství nového uskupení prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha lidu. Co to bude pro Ukrajince, a hlavně pro Ruskem anektovaný Krym, znamenat?

Nad slibem, že Zelenskyj podpořen vlastní parlamentní většinou zatočí s korupcí, mnozí komentátoři potřásají hlavou. Dokonce někteří soudí, že Zelenskyj dříve nebo později sám upadne do tenat klientelismu. Možná nějakou tu korupční hlavu nová vláda usekne. Rozhodně si ale neporadí s korupcí rozlezlou po celé zemi a představovanou místními barony.

Otázkou zůstává, ač tím v neděli bezpochyby získal řadu voličů, zda ukrajinský prezident si nutně musí proti sobě stavět úředníky způsobem, označuje je za loupežníky a zloděje, zda si tak neuzavírá dveře k těm, kteří by státu možná rádi sloužili poctivě a bez nichž je dobrá veřejná správa nemyslitelná.

V každém případě nedělní volba Ukrajinců, jak té poloviny, co k volbám vůbec nešla, tak té menší půlky, co k volbám dorazila, představuje nejspíš poslední zoufalý výkřik a volání o pomoc před úplným rozpadem ukrajinské společnosti.

Ivan Štern

Pomocná ruka nemůže přijít odjinud než z Evropy. Zanedlouho se sejde tak zvaná normandská čtyřka, šéfové vlád Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa a budou jednat o konfliktu na východě Ukrajiny.

Předpokládám, že Macron i Merkelová, vědomi si toho, co všechno dal Kyjev do talónu, se tam učebnicově pochlapí.

Autor je publicista

autor: Ivan Štern
Spustit audio