Ivan Hoffman: Náprava mladické chyby

10. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vinyl - gramofon

Rozprodat vinyly byla největší pitomost, jaké jsem se v životě dopustil. Byl jsem v osmnácti geniální a rozhodl se přehrávat hudbu z magnetofonových pásů místo z desek, které bylo třeba neustále obracet.

Také to bylo levnější a oposlouchané písně šlo přehrát novými. Především jsem ale propadl kouzlu pokroku, který mi tehdy symbolizoval nový magnetofon Grundig. Vedle něj byl gramofon archeologická vykopávka.

Čtěte také

Nepodařilo se mi tehdy zpeněžit vše, pár desek mi zbylo. Mezi nimi Beach Boys, kteří měli už tehdy ošuntělý obal, který odradil snoby. Tu desku si z nostalgie pouštím dodnes.

Hraje jako zamlada, zatímco kvůli pokroku mezičasem vzali za své pásky, pak magnetofonové kazety a už se ohroženým druhem stávají i cédéčka, protože vše, co je a co kdy bylo, je dnes po ruce v jakémsi virtuálním digitálním oblaku.

Gramofonová deska ale přežila klinickou smrt. Co za něco stálo, se lisuje nanovo. Díky tomu mohu částečně napravit chybu, které jsem se za mlada dopustil, a nakoupit něco z toho, co jsem před padesáti lety prodal.

Do smrti se plácat v moři empé trojek

A také si u příležitosti tohoto smutného jubilea koupit pár gramofonových desek, které jsem tehdy někomu záviděl. Mám o tom, co mi mezi vinyly chybí, vcelku jasno.

Čtěte také

Od Jethro Tull je to Benefit, kvůli basistovi Glennovi Cornickovi. Pak od Rolling Stones magickou věc Their Satanic Majestic Request a Small Faces Ogdens’ Nut Gone Flake se Stevem Marriottem. Neobejdu se bez dvojky Led Zeppelin, Waiting for the Sun od Doors a bez Joni Mitchell na desce Blue. Od Boba Dylan potřebuji jeho druhé album Freewheelin’ Bob Dylan a u Simona s Garfunkelem je to jednoduché – existuje komplet alb vydaných Columbií a není mezi nimi žádné, bez kterého bych se obešel.

Je to samozřejmě veskrze subjektivní a minimalistický seznam, ale cítím, že pokud mezi vinyly nezaplním tyto mezery, nepohnu se dál a budu se do smrti plácat v moři empé trojek nebo něčeho, co je nahradí.

Ivan Hoffman

Dá se s tím samozřejmě digitálně žít, ale pokud je náprava staré chyby možná, pak je to rovněž povinnost. Neplatí to jen pro vinyly. Je třeba po sobě zanechat pouze ty chyby, které už bohužel napravit nelze.

Autor je komentátor Deníku

autor: Ivan Hoffman
Spustit audio