Ivan Hoffman: Jak se ČSSD hledá

7. únor 2018

Sociální demokracii čeká sjezd, na kterém by měla rozhodnout, kudy dál. Po špatném volebním výsledku není bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ani volebnímu lídrovi Lubomíru Zaorálkovi do řeči a zdá se, že delegáti se budou rozhodovat mezi scénáři, které jim předloží k úvaze Jan Hamáček, Milan Chovanec a Jiří Zimola.

Bez ohledu na to, koho zvolí předsedou, disponuje ČSSD ve sněmovně pouhými patnácti mandáty. To je málo na vytvoření koalice s ANO a tím pádem také málo na diktování si nějakých zásadních podmínek.

Pokud se delegáti sjezdu přikloní k názoru, že pro ČSSD je výhodnější být ve vládě než v opozici, nezbývá jim, než si zvyknout na Babišovu presumpci neviny. Pokud naopak budou delegáti hledat alibi, proč se do vlády, ve které budou hrát druhé housle, nehrnout, postačí opakovat, že se trestně stíhaných politiků štítí.

ČSSD má ovšem vážnější problém, kterým je hledání vlastní identity. Chce být i po volebním nezdaru moderní levicí orientovanou na mladé městské liberály? Anebo se chce vrátit ke kořenům a stát se stranou pracujících? Vidí svou budoucnost v budování kapitalismu, anebo bude na svět pohlížet třídně a zastane se chudých proti bohatým?

Nejpravděpodobnější je, že se delegáti pokusí odhadnout společenskou poptávku a budou tím, o čem si myslí, že to jejich potenciální příznivci zvolí. Kritik současného vedení Jiří Zimola soudí, že důvodem, proč voliči ČSSD odešli k Babišovi, je, že se ČSSD dopustila řady politických chyb a k tomu se navíc zesměšnila.

Ivan Hoffman

Chyby lze přiznat a pro příště se jich vyvarovat. Se směšností lze skoncovat odstavením směšných představitelů. Stále ovšem zůstane ve vzduchu základní otázka, zda tradiční strana, kterou ČSSD v dobrém i ve zlém je, má v konkurenci jednorázových protestních politických projektů šanci uspět.

Vůbec totiž není jisté, že se voliči vrátí ke křížku, když se jim ta protestní hnutí omrzí. Klidně je možné, že než by volič vzal tradiční strany na milost, zvolí nějaký další protestní politický projekt.

Chce-li ČSSD přežít, každopádně bude muset něco předvést. Musí být vidět. Nemůže sama sebe hledat příliš dlouho. I u politiků platí „zmizí z očí, zmizí z mysli“.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.