Hudební genius Alois Hába doplatil na únor 1948
Hudební skladatel Alois Hába byl zaujatým propagátorem takzvaného čtvrttónového systému. Jeho skladby byly ve 20. a 30. letech hojně provozovány na mezinárodních festivalech soudobé hudby. Hába složil mimo jiné na vlastní libreto čtvrttónovou operu Matka, několik smyčcových kvartetů, řadu sborů a dalších děl. Vizovický rodák hrál od šesti let na housle, v raném mládí začal také komponovat.
Pražskou konzervatoř absolvoval v roce 1915, po válce zůstal ve Vídni, kde se živil jako korektor. V září 1923 se vrátil do Prahy. Po druhé světové válce se stal Hába profesorem skladby na Akademii múzických umění, po únorovém komunistickém převratu 1948 byl vystaven atakům a jeho kompoziční třída byla v roce 1951 zrušena.
Aloise Hábu připomínáme v repríze pořadu Hudba opravdu jinak, který v roce 2013 připravil publicista Pavel Hlavatý. Na webu poslouchejte do 28. července 2023.
Související
-
Hudební skladatel Alois Hába aneb Internacionála trochu jinak
Jeden z nejhranějších českých skladatelů vážné hudby v zahraničí. Průkopník čtvrttónové hudby, který tvořil i v dalších tónových systémech. Zasloužil se o zkonstruo...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.