Hrnčířství je staré 18 000 let

3. červen 2009

Obtížné datování archeologických nálezů z jeskyně v jižní Číně se vyplatilo - díky němu archeologové získali důkaz, že hrnčířství je nejméně o 2000 let straší, než se zatím předpokládalo.

Výroba keramických nádob a dalších předmětů je obvykle spojována s přechodem od paleolitických kultur lovců-sběračů k neolitickým zemědělcům. Obecně se předpokládá, že posun začal asi před 10 000 let ve východním Středomoří. Objevy keramických střepů ale ukazují, že v Asii lidé svou dobu trochu předběhli a s hrnčířskou výrobou začali už o pár tisíc let dříve. Zatím nejstarší nálezy keramiky pocházejí z východní Asie a jsou staré 15 000 až 16 000 let.

Nový objev však datum počátků hrnčířství ještě posunul. V jeskyni v jihočínské provincii Chu-nan (v české transkripci: Čchu-nan) objevili archeologové fragmenty nádob vypálených z jílovité zeminy. Jejich datování bylo extrémně obtížné. V kompaktní vrstvě popela, jílu a štěrku bylo jen velmi málo organického materiálu, který by umožnil radiokarbonové datování. Nakonec se však podařilo objevit kousky dřevěného uhlí a spálených kostí. Jejich datováním archeologové určili, že střepy jsou staré přibližně 18 000 let.

Výsledky studie popisuje článek, který tento týden vychází v Proceedings of the National Academy of Sciences.

autor: Martina Otčenášková