Hlasy z ukrajinského Majdanu: Protesty má pod kontrolou Putin a podle toho dopadnou

24. leden 2014

V ulicích Kyjeva vyrostly další barikády, protože opoziční lídr Vitalij Kličko nezískal na pozdně večerním jednání od prezidenta Viktora Janukovyče ani příslib, že by se mohly požadavky demonstrujících naplnit.

Opozičním protestům v Kyjevě dominují mladí lidé. Někteří jsou přímo v první linii, kde se pouštějí do potyček s policií. Český rozhlas má na místě zvláštního zpravodaje Martina Ježka.

Alexej, student z Kyjeva mu řekl: „Naše budoucnost je jedině v Evropské unii. Tyhle protesty má ale pod kontrolou Vladimír Putin a podle toho dopadnou.“ Je to běh na dlouhou trať, shodují se demonstranti.

Barikády jsou velmi ostře hlídány, protestující se snaží se udržet teritorium, popisuje situaci na místě Ježek.

„Kličko je velmi zklamán ze setkání s prezidentem a tvrdí, že nevyšel opozici vstříc vůbec v ničem,“ tlumočí aktuální dění Ježek a pokračuje: „Kličko očekává další oběti na životech“.

Předseda opoziční strany Úder a boxer Vitalij Kličko na demonstraci v centru Kyjeva

Tato hrozba je reálná, potvrzuje Natalia Čuriková z ukrajinské sekce Rádia Svobodná Evropa. „Janukovyč se cítí beztrestný. Prý chystá zavedení výjimečného stavu, ačkoli slíbil evropským politikům, že to neudělá.“

Násilné protesty se přesunují i mimo Kyjev. „Přinejmenším to bude protest střední a východní Ukrajiny,“ odhaduje Čuriková. „Problém je v tom, že tato část Ukrajiny má informace pouze z oficiálních kanálů.“

„Janukovyč se opírá o speciální jednotky policie a podporu oligarchů. Jeho hlavní zbraní je strach a lidé se bojí o své životy,“ uzavírá Natalia Čuriková.


Zvětšit mapu
autor: Martin Ježek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.