Hlasy pralesa, pouště a hor v Praze

2. září 2005

Tropickou přírodu ve skleníku Fata Morgana v pražské Botanické zahradě můžete nejen vidět, ale i slyšet.

Expozice flóry v obřím skleníku Fata Morgana v Praze-Tróji je od 1. září doplněna zvukovými efekty v podobě hlasů zvířat žijících v daném prostředí a také zvukem tropické bouře, který provází pravidelné zalévání skleníku. Autentické zvukové efekty (hlasy ptáků, opic, hyen, žab, cikád a mnoha dalších příslušníků fauny) jsou nahrány na dvou 24 kanálových digitálních magnetofonech. Reálné hlasy živočichů jsou smíchány do tří nezávislých zvukových obrazů, které jsou reprodukovány ve třech oddělených expozicích (sukulentní část, nížinný deštný les a horská část), které skleník obsahuje.

Vzhledem k extrémním rozměrům stavby, akustickému zatlumení rostlinami a hluku ve skleníku (vodopád, zalévání) bylo nezbytné použít zesilovačů o celkovém výkonu 17 000 watů. Výsledný zvukový dojem je velmi realistický. Například chřestýše slyšíte "chrastit" díky v zemi zabudovanému reproduktoru od kořenů mohutného agáve, hlasy ptáků se nesou z korun stromů a žáby se ozývají od vodních ploch.

Logo

Každý zvukový obraz tvoří zhruba devadesátiminutová smyčka, která se automaticky opakuje po celou dobu, po kterou je expozice přístupná veřejnosti. O nevšední zvukový zážitek tedy není žádný návštěvník ochuzen. Ostatně, přijďte se přesvědčit.

autor: mip
Spustit audio

Více z pořadu