Historik: Visegrád je jen účelová věc, každý si jede na vlastní triko

11. červenec 2016

Střední Evropa. Jde o pojem, který má konkrétní obsah? Patříme do střední nebo východní Evropy? Nebo jsme prostě jenom Evropa, jak říká politolog Jacques Rupnik?

„Střední Evropa už neexistuje, ale její konec nastal mnohem dřív,“ uvedl v pořadu Pro a proti historik a publicista Jan Urban.

Podle něj středoevropské hodnoty a její schopnost překračovat hranice a vytvářet společnou kulturu, závisela na vrstvě lidí, kterým šlo o něco společného.

„Střední Evropa měla rámec Rakouska-Uherska, ale v reakci na nárůst německého šovinismu se hledání společného začalo oslabovat,“ vysvětlil historik.

Ten je přesvědčen, že Visegrád byla od začátku slepá ulička. „To bylo jen sčítání národních programů, a už to bylo něco úplně jiného, než ta společná myšlenka.“

„Snaha Václava Havla, Lecha Walesy a dalších při založení Visgrádu stála na jedné noze. Visegrád je jen účelová záležitost, má sice společné operační postupy, ale jinak každý jede na vlastní triko,“ konstatoval Urban.


Urban: „Základní chybou od samého začátku Visegrádu bylo vyloučení Rakouska. Tak jsme vymýšleli něco, co nemohlo samo o sobě stát, a po 25 letech se ukazuje, že orbánovské Maďarsko je ruským vazalem, Polsko je otevřeně protiruské, a Česká republika a Slovensko nevědí, čí jsou.“

Politolog a šéfredaktor časopisu Střední Evropa Rudolf Kučera věří, že koncept střední Evropy, která se má nějak dál vyvíjet, skončil.


Kučera: „Koncept střední Evropy, který jsme definovali v roce 1984, byl výrazem snahy ukázat, že nejsme východní částí ruského impéria, ale že jsme specifickým regionem se svými tradicemi. Ty jsme chtěli připomenout, a tím se vymezit vůči Rusku.“

„To, jak se chovají Visegrádské státy tváří v tvář migrační krizi, znamená konec všech hodnot, které střední Evropa měla znamenat.“

Kučera připomněl hlavní motivaci vzniku Visegrádu. „Tehdy se sdružily státy, které měly společně usilovat o vstup do Evropské unie, a tam Rakousko nemohlo patřit, protože už tam bylo, respektive se s ním počítalo.“

Součástí spolku mělo být i střední Německo, tedy bývalá NDR, doplnil politolog.

Tyto státy mají spolu mnoho společného. „Když zkoumáte kulturní a historické vazby, tak vidíte, že jde evidentně o jeden specifický region,“ obhajoval myšlenku autonomie konceptu Střední Evropy Rudolf Kučera.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio