Gustáv Husák se narodil před 110 lety
Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let prezidentem. Poslední komunistický prezident Československa z let 1975 až 1989 Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností s osudem plným zvratů. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným „premiérem“, obětí komunistických čistek a posléze hlavním představitelem tvrdé linie stejného totalitního režimu.
Politik, který stál v čele země v posledních desetiletích komunistické diktatury, byl symbolem takzvané normalizace a vůdčí osobností politiků, kteří přivedli zemi po roce 1968 do podřízenosti sovětským okupantům.
Po sametové revoluci v prosinci 1989 abdikoval. 10. ledna uplyne 110 let od jeho narození. Gustáva Husáka připomínáme v dokumentu Ľubomíra Smatany Husákova zatáčka.
Na webu Plusu do 3. února 2023.
Související
-
Až bude Gustáv Husák viset na větvi – zpívali, pili pivo a poslouchali Svobodku
V roce 1970 poslal královéhradecký soud do vězení tři mladíky: Jeníka, Doubka a Dolenského. Nejvíc dostal čtyřiadvacetiletý Miroslav Jeník – deset měsíců.
-
Gustáv Husák a Alexander Dubček. Dva Slováci, kteří fatálně ovlivnili dějiny Československa
Dvojice mužů, která se po krátké době rozpačité (a pragmatické) spolupráce střetla v pookupační části tzv. krizového období 1968/69 o podobu normalizace v Československu.
-
Václav Malý: Gustáv Husák byl člověk mocichtivý, který se nikdy neomluvil za zvěrstva normalizace
Proč si pořád připomínat, co se stalo před 70 lety v Únoru 1948? Jakou roli v něm hrál osmý československý prezident Gustáv Husák?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.