Gusenbauerův dlouhý pochod

18. říjen 2006

Včera byly zahájeny rozhovory mezi dvěma rakouskými nejsilnějšími stranami - sociální demokracií a lidovci - o možném sestavení nové vlády po říjnových parlamentních volbách.

Minulý čtvrtek se již konalo předběžné jednání, které svolal předseda sociálních demokratů Alfred Gusenbauer pověřený spolkovým presidentem, aby sestavil novou vládu. Zřejmě aby usnadnil jednání, omluvil se poraženému lidovci Wolfgangu Schüsselovi za předvolební rétoriku a lži, které byly proti němu použity. Lidovci podle komentátorů se zachovali zcela mrazivě, což politologové považují za neblahou předzvěst pro nastávající jednání. I když předběžné výsledky voleb do Národní rady, druhé komory rakouského parlamentu byly prakticky známé již během l.října, muselo se čekat ještě dalších osm dní k vyhlášení konečných výsledků vzhledem ke sčítání volebních lístků..

Nepřinesly sice převratné změny, přesto k závažným korekturám došlo. Především strana Zelených obdržela navíc jeden mandát na úkor Haiderova Spojenectví pro budoucnost Rakouska, a tak se posunula s 21 poslanci na třetí místo, protože Stracherovi Svobodní sice mají stejný počet mandátů, ale o 500 hlasů méně. V rakouském ústavním pořádku to znamená pro Zelené výhodnou pozici, protože nyní mají nárok na třetího předsedu Národní rady a tzv. lidového obhájce, který s dalšími zástupci prvních dvou stran tvoří jakéhosi kolektivního ombudsmana.

Samotní Haiderovci nyní s pouhými sedmi poslanci překročili čtyřprocentní práh o jedinou desetinu. Podle některých ústavních expertů hrozilo, že se budou muset i těch vzdát, protože na území Rakouska nevystupovali s jednotnou kandidátkou, jak to žádá zákon. Nakonec však Spolkový volební úřad konečný výsledek voleb potvrdil s tím, že pro voliče tyto volební listiny byly jednoznačně čitelné a věděli, komu odevzdávají hlas. Došlo i k nárůstu hlasů pro lidovce, takže rozdíl vůči sociálním demokratům se zmenšil na pouhé procento, což však ponechalo již dosažený počet mandátů: 68 pro sociální demokraty a 66 pro lidovce.

Z volebních výsledků jasně vyplynulo, že pro složení nové spolkové vlády existují prakticky jen tři možnosti: velká koalice mezi sociálními demokraty a lidovci nebo trojkoalice s jednou velkou stranou a dvěma menšími, z nichž nejpravděpodobnější by mohla být lidová strana spolu s Haiderovci a Svobodnými, s nimiž prakticky tvořila až dosud koaliční vládu. Sociální demokraté a Zelení by těžko hledali třetí subjekt do své vlády vzhledem k neslučitelnosti volebních programů s pravicovými Svobodnými a Haiderovci. Gusenbauer přerušil vyjednávání na toto úterý z rodinných důvodů, protože mu v pátek zemřel otec.

Této přestávky využil Schüssel k interview s listem Kurier, ve kterém naznačil, že existenci černo-modro-oranžové koalice tj. lidovců s dalšími dvěma pravicovými stranami nelze vyloučit, i když v současné době ji neupřednostňuje. Generální sekretář Svobodných Harald Vilimsky na to reagoval slovy, že si nedovede v takové koalici představit BZÖ,??????. Pozorovatelé poukazují na to, že Gusenbauer bude vystaven především tlaku lidovců výhrůžkami, že by mohl být ostatními stranami vyšachován, protože Zelení nevyloučili možnost koalice s lidovci, což už v praxi předvádějí v Horních Rakousích.

Schüssel upozornil, že schválení předsednictva Lidové strany k zahájení rozhovorů se sociálními demokraty neznamená automatický souhlas s velkou koalicí. Na otázku, zda by lidovci vyšli sociálním demokratům vstříc v některých bodech, dosluhující kancléř odpověděl, že jeho strana je připravena k jednáním, ale odmítl říci, jakou šanci má sestavení velké koalice. Zatímco lidovci se snaží svou účast na velké koalici co nejvíce politicky využít, Gusenbauer prohlásil, že jeho strana chce splnit svých deset předvolebních slibů. Před dvěma stovkami pozvaných hostů prezentoval své plány nazvané Rakousko 2010, které obsahují boj proti nezaměstnanosti a za vzdělání, zdravotní a penzijní reformy i boj proti chudobě.

Otázka nákupu stihaček Eurofighter přitom zřejmě bude "horkým želízkem" při jednání o velké koalici. Lidovci prohlašují, že není možno uzavřít kompromis o bezpečnostních otázkách země a smlouvu o nákupu těchto zbraní vypovědět. Socialisté sice žádali před volbami zrušení nákupu těchto drahých stíhaček, nyní jsou však ochotni vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi s cílem definitivně vyřešit tuto otázku. Další střet se očekává okolo požadavku sociálních demokratů zrušit studijní poplatky, i když Gusenbauer hovoří, že nejde o nepřijatelnou podmínku, na které by setrvával.

Pokud jde o penzijní reformu, prosazuje, aby po 45 pojistných letech bylo možno bez podmínek odejít do důchodu, což lidovci odmítají. Gusenbauer naznačil, že je ochoten jednat o možných kompromisech. Apeloval přitom na lidovce, aby výsledky voleb přijali s "chladnou hlavou" a vážně jednali o ustavení nové spolkové vlády. Další setkání, tentokrát o rozpočtu je naplánováno na pátek příštího týdne a potom se má jednat v deseti komisích, které budou hledat kompromis v nejdůležitějších otázkách. Pro Gusenbauera bude cesta k vybudování velké koalice zřejmě dlouhým politickým pochodem a někteří komentátoři poukazují, že vláda bude těžko sestavena do vánoc, jak si to přál spolkový prezident Fischer.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio