Globalizace přináší i integraci burz cenných papírů

15. prosinec 2000

Londýnská a frankfurtská burza ve středu oznámily, že se spojí a vytvoří dohromady společný podnik pro obchodování s cenými papíry. Vznikne tak burza, která bude nejen největší v Evropě, ale která bude také silně vyvažovat vliv americké burzy na Wall Street.

Londýnská a německá burza budou každá vlastnit 50 procent akcií nového podniku, který se má názývat jen "iX", což je zkratka pro anglický výraz "International Exchanges". Spojení obou firem má být dokončeno do poloviny příštího roku a ústředí této německo-britské spojené burzy bude sídlit v Londýně.

Podle dohody, kterou tam ve středu podepsali ředitelé obou firem, se bude v budoucnu v Londýně obchodovat hlavně s akciemi velkých a osvědčených podniků, které dlouhodobě přinášejí dividendy a které odborníci nazývají "blue-chip companies", zatímco ve Frankfurtu se má soustředit obchodování s akciemi méně známých podniků nejmodernější techniky.

Dohoda také zahrnuje spolupráci s evropskou pobočkou americké firmy Nasdaq, která by měla zaručit další rozšíření tohoto akciového trhu.

Předpokládá se také, že v budoucnu by mohlo dojít k ještě dalšímu rozšíření evropské burzy - předběžná memoranda v tomto smyslu byla vyměněna s italskou burzou v Miláně a se španělskou burzou v Madridu, i když zatím nebylo stanoveno žádné datum, kdy by k něčemu takovému mohlo dojít.

Úmysl pokračovat v tomto procesu ale naznačil výkonný ředitel německé burzy Werner Seifert, který vystoupil ve středu na tiskové konferenci v Londýně a který má zastávat podobnou funkci i v novém společném podniku "iX":

"Je to první krok k integrovanému, celoevropskému trhu a -iX- bude působit jako plně integrovaná komerční organizace," řekl Werner Seifert.

Spolu s ním vystoupil na tiskové konferenci také designovaný ředitel londýnské burzy, Brit Don Cruickshank, který se má stát generálním ředitelem spojené burzy "iX" a který řekl:

"Nikdo se nemůže zastavit a uvažovat jen v hranicích Evropy. Musíme stále více zvažovat nároky, které na nás klade světový trh. Jsme proto rádi, že máme dohodu o spolupráci s americkou firmou NASDAQ, s jejíž pomocí chceme vytvářet rostoucí celoevropský trh."

Jednání o spojení britské a německé burzy probíhala už dva roky. Nedávno bylo také oznámeno propojení burzy v Paříži, Bruselu a Amsterodamu. Obecně platí, že propojování akciových trhů je projevem postupné globalizace světové ekonomiky - snižuje náklady burzovních operací a je výhodné pro všechny účastníky tohoto typu obchodování.

Proto také středeční dohodu o spojení londýnské a frankfurtské burzy krátce na to uvítala i britská vláda.

autor: Jan Bednář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.