Fénix ve světě památek

30. prosinec 2012

Příběh vyšehořovické tvrze připomíná legendárního Fénixe, který se rodí z vlastního popela. Tvrz byla opuštěná, zarostlá a doslova utopená v odpadcích všeho druhu. Ovšem to už několik let neplatí a tvrz získává zpět svůj dávný lesk.

Když Libuše Linhartová přebírala v restitucích majetek, byla jeho součástí také tvrz ve Vyšehořovicích. Ruina plná odpadků, nad kterou by každý nejraději zlomil hůl. Tehdy se paní Linhartová zařekla, že ji zachrání a s partou nadšenců v čele s kameníkem a restaurátorem Milanem Tichým a pod dohledem archeologa Jaroslava Špačka z Čelákovického muzea, postupně tvrzi navrací dávnou slávu. Nejprve se zbavili skládky a poté začali konzervovat koruny zdí. Vyčistili cisternu na vodu ve sklepení paláce, odhalili schodiště nad současnou vstupní branou a začali také třídit sutiny nároží, které se zřítilo na počátku 90. let.

Mezitím dali dohromady také občanské sdružení Přátelé vyšehořovické tvrze. Na jeho webu najdete řadu informací i fotografií z průběhu prací. Tradiční součástí prezentace jsou také každoroční Slavnosti na středověké tvrzi, kde vznikl i dokument Na soukromé tvrzi, který si budeme ve vysílání Leonarda připomínat 1. ledna 2013.

Novinky roku 2012
Na podzim roku 2011 jste si v historickém magazínu Zrcadlo mohli poslechnout příspěvek o plánech obnovy zříceného nároží a odhalení místností, které byly zavaleny sutinami. Jak se tyto plány daří realizovat? Tam, kde ještě v loňském roce byla jen hromada kamení a zeminy, si dnes můžete projít zaklenutými místnostmi, které na vás dýchnou starými časy. Na první pohled je zřejmé, že během roku 2012 práce nezastavily ani potíže s finančními prostředky. Odhodlání, se kterým je vyšehořovická tvrz obnovována, je skutečně výjimečné.

Dostavba klenby k 22.5.2012

V průběhu roku byla dostavěna klenba, odkryta tzv. černá kuchyně a probíhaly práce na obnově hradeb kolem tvrze. Současně byly odhaleny stopy po velkém požáru, který tvrz v dobách třicetileté války postihl. To všechno si mohli prohlédnout také návštěvníci letošních slavností, které se každoročně odehrávají v rámci Dnů evropského dědictví a opět přišli na tvrz v hojném počtu. Krátké ohlednutí Libuše Linhartové, Milana Tichého a Jaroslava Špačka za událostmi roku 2012 si můžete poslechnout v historickém magazínu Zrcadlo s premiérou 21. prosince v 9 hodin. Záznam celého setkání si můžete poslechnout zde:

Vyšehořovice v listopadu 2012

Místo 10 milionů jen 200 000 korun
Příběh tvrze ve Vyšehořovicích zatím může znít jako pohádka s dobrým koncem, ale i zde se musí potýkat s různými strašáky. Tím hlavním jsou finance. Celkově počítá projekt obnovy zříceného nároží, který je rozdělen do tří etap, s částkou kolem 10 milionů korun. Část finančních prostředků majitelce pomohla obecně prospěšná společnost Region Pošembeří z programu pro rozvoj venkova Ministerstva zemědělství. Ovšem nad dalšími dotacemi visí otazník, protože se v průběhu roku změnila pravidla pro zisk dotací z fondů Evropské unie. První žádost na druhou etapu tak byla zamítnuta a v dalším kole může paní Linhartová žádat nejvýše o 200 000 korun. Přitom všem se hraje o čas, protože dostavěná klenba se musí zastřešit, aby nedošlo vlivem povětrnostních podmínek k jejímu poničení. Když si postavíte dům, také ho nenecháte stát bez střechy. Námaha, vynaložená na stabilizaci klenby, by tak mohla snadno přijít vniveč. Finance jsou pro průběh prací klíčové.

Vyšehořovice v listopadu 2012
Konzervace obvodové hradby v roce 2012

V letošním roce probíhala také stabilizace hradby, kterou z 85 % zaplatilo Ministerstvo kultury z programu Podpory obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Tuto dotaci zařídili památkáři z Městského úřadu Brandýs n. Labem. Konkrétně šlo o částku 180 000 korun, za kterou bylo s finančním přispěním Libuše Linhartové, postaveno lešení z obou stran hradby u hlavního vstupu v šířce zhruba 10 metrů. Kromě zpevnění a zadrnování koruny, byly zafixovány staré omítky, upevněny uvolněné kameny a vyměněny prasklé tašky v místech, kde byly použity dříve.

Návštěva tvrze
Vyšehořovická tvrz má svoje nezaměnitelné kouzlo. Stojí uprostřed obce, takže ji nemusíte hledat nikde v lesích. Navíc si zde můžete projít hned několik dochovaných místností. Pokud si ji chcete prohlédnout na vlastní oči, nemusíte čekat celý rok na další Slavnosti na středověké tvrzi. Stačí majitelce zavolat nebo poslat zprávu přes web www.vysehorovickatvrz.cz. Tento bod by jste neměli vynechat, protože tvrz stojí na soukromém pozemku a vzhledem k probíhajícím pracím by se vám neopatrnost nemusela vyplatit.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka