Fagan není hloupý fakan

20. únor 2001

Temelín přežil pád komunismu, masivní protesty Rakušanů, proč by neměl přežít žalobu amerického právníka Fagana? Dodávají si odvahu zastánci této atomové elektrárny. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr se dokonce nechal slyšet, že Američan nerozumí jaderné energetice ani českému právu.

Možná, že podobně o Faganovi uvažovaly také švýcarské banky. A to na začátku sporu o vyplacení stamilionových částek obětem holocaustu. Také tehdy si bankéři mohli o Američanovi myslet, že na základě přečtení jednoho novinového článku a několika vzpomínek Faganovy dlouholeté klientky, nemůže uspět ve sporu týkajícím se záležitosti desítek let staré. Přesto Fagan svůj spor vyhrál a udělal si na celém světě dobré jméno. Podobně úspěšný je i ve sporu o odškodnění nuceně nasazených v Německu a v Rakousku.

Zdánlivě ztracené případy dovedl do vítězného konce. Proč by nemohl být úspěšný i v případě Temelína? Protože mu nejde o výsledek, ale o další zviditelnění se. Dodávají si sebevědomí obhájci jaderné elektrárny. Mají pravdu v tom, že si Američan vybírá především případy, které přitahují velkou pozornost sdělovacích prostředků. Takže Fagan má v těchto kauzách zajištěnu značnou publicitu. To však zároveň tohoto právníka nutí k tomu, aby přijímal především případy, ve kterých má šanci na úspěch. Jinak by si vlastně dělal negativní reklamu, poškozoval by si jméno a ztrácel by klienty.

Proto Fagan nepřijal kauzu Temelín jenom kvůli tomu, že se zároveň snaží v Rakousku získat značnou sumu pro pozůstalé obětí požáru lanovky v Kaprunu. Pokud se Američan pustil do zdánlivě dopředu prohraného sporu, musí mít podle vlastního přesvědčení alespoň padesátiprocentní šanci na úspěch. V čem by měla být jeho naděje, to zatím tají. Určitě jí nebude snaha hrát na city, jak předvedl na pondělní tiskové konferenci. To v případě Temelína nezabírá a žádný soud na světě by se pouze na základě emocí nepřiklonil na Faganovu stranu.

Američan tuší, kde by mohlo být slabé místo Temelína. Fagan požaduje po české straně a po firmě Westinghouse předložení dokumentů potvrzujících bezpečnost jaderné elektrárny. Přitom musí už dopředu počítat s tím, že všechny nedostane. Ostatně to potvrdilo vedení ČEZu. Podle něj Fagan neobdrží ty části, které jsou předmětem obchodního tajemství a které mají vztah k zajištění fyzické ochrany elektrárny. Každá firma na světě si podobné záležitosti střeží jako oko v hlavě. Proto se ČEZ bude snažit je nezveřejnit.

Takže Američan bude moci tvrdit, že ČEZ záměrně tají informace, které by mohly zpochybnit bezpečnost Temelína. Navíc na veřejnost prosákly zprávy, že by dokumentace této elektrárny nemusela být úplná. Pokud je to pravda a Fagan to dokáže, může ve svém sporu uspět. Chybějící materiály by jednak dokazovaly, že při stavbě Temelína nebyl vzorný pořádek a také to, že kvůli tomu mohlo dojít k různým pochybením, která by dříve nebo později mohla ohrozit bezpečnost tohoto kolosu.

Dnes se to jeví jako absolutní nesmysl. Za pár měsíců to naopak může být základní kámen Faganova úspěchu. Jeho šance vzrostou, pokud se mu podaří dostat případ k zahraničnímu soudu. I když toho Američan o českém soudnictví asi moc neví, určitě se mu doneslo, že české pojetí spravedlnosti má k evropskému standardu stále ještě daleko. Ostatně nejnovější vývoj kauzy televize Nova je toho názorným příkladem. Mediálnímu magnátovi Železnému jdou tuzemské instituce a justice na ruku, v zahraničí však už tak úspěšný není.

Spor o Temelín může mít tudíž podobný průběh. Fagan sice připomíná hráče pokeru, ale bylo by příliš naivní věřit tomu, že má prázdnou ruku.

ČRo 6 / RSE 20.února 2001 rse@cro.cz

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu