Experiment s vymíráním druhů

15. srpen 2012
Monitor

Po vymření jednoho druhu predátora může rychle vyhynout další. Dokazují to experimenty britských vědců s mšicemi a parazitickými vosičkami.

Podle jedné teorie má vyhynutí predátorů vliv na celý ekosystém a může spustit kaskádu dalších vymírání, zahrnujících i další druhy dravců. Biologové z Exeterské univerzity teorii testovali na dvou druzích parazitických vosiček a dvou druzích mšic, které jim slouží jako hostitelé. Do několika nádrží umístili různé kombinace vosiček a mšic a sledovali je po dobu několika týdnů. V nádržích, kde jeden druh vosiček chyběl, vyhynul ten druhý během několika generací. Oba druhy predátorů přežily pouze v těch nádržích, kde mohly žít bok po boku.

A důvod? Tam, kde chyběl jeden druh parazitických vosiček, se populace „jeho“ mšic rozmnožila na úkor druhého druhu mšic. Ten vyhynul a druhý predátor, který na něm závisel, byl odsouzen k zániku. Oba druhy mšic se živily stejnými rostlinami a v nádrži nebylo dost potravy. Studie britských vědců přinesla experimentální důkazy o tom, co předpokládáme už dlouhou dobu: predátoři na sebe mají nepřímý vliv a za jedním vyhynulým druhem může rychle následovat další. Zaměřila se na hmyz, ale její výsledky jsou podle vědců přenosné i na jiné predátory od mořských ryb po velké africké šelmy.

Zdroj: University of Exeter

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.