Elektronický nos předpoví, co bude člověku vonět

19. duben 2010

Izraelští vědci vytrénovali „elektronický nos“ tak, že dokáže rozlišovat příjemné a ohavné pachy. U neznámého pachu navíc předpoví, jak bude na člověka působit.

Umělé nosy existují více než 20 let a obvykle se skládají ze sady chemických senzorů, které rozpoznávají molekuly různých pachů. Problém je, že většina těchto zařízení rozpozná jen takové pachy, na které byly „vytrénovány“, říkají vědci z Weizmannova institutu. Při návrhu nového elektronického nosu jménem eNose proto vycházeli ze zcela odlišného principu. Nos nerozpoznává jednotlivé látky, ale umí předpovědět, jestli si k nějakému pachu budou lidé zálibně čichat, nebo naopak štítivě ohrnou nos.

Umělému nosu vědci představili 76 různých pachů, které doprovázelo hodnocení týmu lidských dobrovolníků. Škála hodnocení se pohybovala od „nejlepší vůně, jakou jsem kdy cítil“ po „nejohavnější, co jsem kdy cítil“. Na jejím základě vědci vytvořili rozpoznávací algoritmy, které vložili do umělého nosu. Jejich fungování otestovali na nové sadě neznámých pachů, kterou dali „očichat“ jak elektronickému nosu, tak lidským dobrovolníkům. Výsledky hodnocení relativní příjemnosti či nepříjemnosti pachů se u elektronického nosu a lidských dobrovolníků shodovaly z 80 %. V dalším experimentu vědci umělý nos postavili před výběr pachů, které lidé označili jako nejpříjemnější nebo naopak nejohavnější. V tomto případě se klasifikace shodovala z více než 90 %.

Vědci svůj elektronický nos testovali nejen na rodilých Izraelcích, ale také na skupině Etiopanů. Předchozí studie naznačovaly, že vnímání vůní se u různých kultur liší. Umělý nos, kalibrovaný na shodu s nosy Izraelců, si ale stejně dobře rozuměl i s nosy rodilých Etiopanů. Vědci se proto domnívají, že vnímání vůně je kulturou ovlivněné mnohem méně, než se zatím zdálo.

Zdroj: Science Now, Science Daily, PLoS Computational Bilogy

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.