Elektromagnetický katapult pro letadlové lodě

Nové katapulty jsou energeticky šetrnější, jejich výkon je možné plynule regulovat a odbaví více letadel.

Urychlování předmětů pomocí elektromagnetických sil je perspektivní v kosmonautice, letectví i v dělostřelbě. Podíváme na zajímavou aplikaci tohoto principu „v malém“, která funguje v podstatě už dnes.

Sdělovací prostředky rády informují o probíhajících zkouškách elektromagnetických děl, NASA uvažuje o elektromagnetické rampě pro levné starty kosmických letadel. K praktické realizaci má ale nejblíž využití elektromagnetických katapultů pro starty letadel z vojenských letadlových lodí. Požadavky tady nejsou tak extrémní jako při vystřelování nábojů nadzvukovými rychlostmi. Při urychlování letadel na palubě letadlové lodi jde jen o to, aby se pomocí počátečního impulsu podstatně zkrátila startovací dráha letadla. Délka startovací ranveje je na lodích totiž citelně kratší než na normálním pozemním vojenském letišti. Podobně jako elektromagnetická děla vyvíjí i tyto katapulty firma General Atomics.

<object id="flashObj" width="610" height="482" classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,47,0"><param name="movie" value="http://c.brightcove.com/services/viewer/federated_f9?isVid=1" /><param name="bgcolor" value="#FFFFFF" /><param name="flashVars" value="omnitureAccountID=gpaper200,gntbcstglobal&pageContentCategory=VideoNetwork&pageContentSubcategory=VideoNetwork&marketName=MilitaryTimes.com&revSciSeg=&revSciZip=null&revSciAge=null&revSciGender=null&division=Military Times&SSTSCode=news&videoId=719103542001&linkBaseURL=http%3A%2F%2Fwww.militarytimes.com%2Fmultimedia%2Fvideo%2F%3Fbctid%3D&playerID=53221775001&playerKey=AQ~~,AAAACnIIBGk~,NZYO3xUDM_HmzYYpFSh6tKdqfRye3V9a&domain=embed&dynamicStreaming=true" /><param name="base" value="http://admin.brightcove.com" /><param name="seamlesstabbing" value="false" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="swLiveConnect" value="true" /><param name="allowScriptAccess" value="always" /><embed src="https://c.brightcove.com/services/viewer/federated_f9?isVid=1" bgcolor="#FFFFFF" flashVars="omnitureAccountID=gpaper200,gntbcstglobal&pageContentCategory=VideoNetwork&pageContentSubcategory=VideoNetwork&marketName=MilitaryTimes.com&revSciSeg=&revSciZip=null&revSciAge=null&revSciGender=null&division=Military Times&SSTSCode=news&videoId=719103542001&linkBaseURL=http%3A%2F%2Fwww.militarytimes.com%2Fmultimedia%2Fvideo%2F%3Fbctid%3D&playerID=53221775001&playerKey=AQ~~,AAAACnIIBGk~,NZYO3xUDM_HmzYYpFSh6tKdqfRye3V9a&domain=embed&dynamicStreaming=true" base="http://admin.brightcove.com" name="flashObj" width="486" height="412" seamlesstabbing="false" type="application/x-shockwave-flash" allowFullScreen="true" swLiveConnect="true" allowScriptAccess="always" pluginspage="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash"></embed></object>


Oproti běžným katapultům, které jsou poháněny parou, vidět jsou třeba ve filmu Top Gun, mají elektromagnetické katapulty podstatné výhody: jsou energeticky šetrnější a jejich výkon je možné plynule regulovat v poměrně velkém rozmezí. Katapulty tak mohou odbavovat jak velké a těžké pilotované stroje, tak i malé bezpilotní letouny. Tento systém se také po katapultami rychle obnovuje, proto umožňuje vyšší frekvenci startů a odbaví více letadel.

Tato technologie už byla v praxi realizována. V sobotu 18. prosince byl z paluby letadlové lodi úspěšně elektromagneticky katapultován víceúčelový bitevník F/A-18E Super Hornet. Tento elektromagnetický katapultovací systém je určen zejména pro nové letadlové lodi třídy Gerald R. Ford, které mají od příštího roku začít nahrazovat současné letadlové lodi třídy Nimitz.

Katapulty ve filmu Top Gun

<object width="610" height="482"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/V8rZWw9HE7o?fs=1&amp;hl=cs_CZ"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/V8rZWw9HE7o?fs=1&amp;hl=cs_CZ" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="610" height="482"></embed></object>