Egypt zažil o víkendu náboženské střety, které nepřežilo dvanáct osob

9. květen 2011

Egypt jsme si po svržení prezidenta Husního Mubáraka zvykli považovat za jednu z relativně stabilních zemí neklidného Blízkého východu. O víkendu tam ovšem propukly střety mezi náboženskými komunitami, které nepřežilo 12 lidí, další dvě stovky utrpěly zranění.

Původně slovní spor na předměstí Káhiry přerostl v násilnou konfrontaci, která na obou stranách vyústila v střelbu z pušek a házení zápalných pum a kamenů. Policie zatkla přes sto devadesát lidí a egyptský premiér Isám Šaráf kvůli násilnostem odložil cestu do zahraničí.

Podle arabisty Štěpána Macháčka je už ale nyní na místě střetů situace poměrně klidná. „Armáda nakonec poměrně vehementně zasáhla. Vojáci se také pomocí patnácti obrněných vozidel snaží o obnovu celé oblasti a měli by začít i s obnovou poškozených objektů, respektive dvou vypálených kostelů,“ uvedl Macháček pro Rádio Česko a dodal:

„Napětí a protesty se ale přesunuly do jiných částí Káhiry. Koptové organizovali demonstrace hned na několika místech, přičemž ta největší se odehrála před budovou televize a rozhlasu, kde požadovali větší ochranu pro křesťanskou komunitu. Někteří požadovali odstoupení předsedy rady ozbrojených sil plukovníka Tantávího. Dá se proto očekávat, že se podobné protesty se budou odehrávat i dnes.“

Macháček také potvrdil, že křesťané nejsou v Egyptě v nějaké očividné nevýhodě. „Dokonce ani za Mubaraka nebyli křesťané nikterak perzekuováni. Vždy měli zastoupení i v nejvyšších politických a společenských sférách. Navíc nejbohatším Egypťanem je právě koptský křesťan,“ uzavřel Macháček.

autoři: tpa , lvi
Spustit audio

Více z pořadu