Displeje z hedvábí
Tchajwanští vědci vytvoří displeje z hedvábí, které vzniká z mléka geneticky upravených koz.
Velice zvláštní je výchozí surovina pro materiál, ze kterého tyto displeje budou. Jedná se o mléko z geneticky upravené kozy. Do jejich genomu byl vpraven pavoučí gen, který je zodpovědný za produkci proslulých hedvábných proteinů. Díky nim pavouci tvoří své velmi pevné pavučiny. Pavoučí kozy jsou pak schopny dojit mléko s příměsí hedvábných proteinů, které se v něm nacházejí v kapalné formě. (Existuje dokonce i forma bource morušového, který byl geneticky upraven podobným způsobem a který produkuje o něco pevnější hedvábí.)
Vědcům z Tchaj-wanu se z těchto proteinů povedlo vytvořit pevné a pružné izolující membrány, které jsou součástí tenkovrstvých tranzistorových displejů. Tyto membrány velmi levně a hlavně výrazně vylepšují elektrické vlastnosti displejů. (Mluví se o pouhých 3 centech za jeden takový displej.) Tyto mebrány je možné použít jako pružný a odolný substrát pro ohebné a rolovatelné displeje, které se stanou součástí elektronických čteček, mobilů a dalších přenosných přístrojů.
Podle výzkumníka Hwang Jenn-Changa z National Tsing Hua University už probíhají jednání s několika firmami o komercionalizaci této technologie. Bude ale trvat ještě asi 3 roky, než se displeje na bázi hedvábí dostanou na trh.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.