Diskuze: Resocializace vězňů selhává, sedm z deseti propuštěných skončí ve vězení znovu

9. květen 2016
Dobrá vůle Plus

Školy ve věznicích nejsou u nás novinkou. Státní Střední odborné učiliště má pobočky v mnoha věznicích. Vedle nich začalo v roce 2007 pracovat i jedno soukromé učiliště ve Vinařicích a další v roce 2011 v Jiřicích. Druhé jmenované založil Jan Beer.

„Kdysi jsem chtěl být učitelem. Pak mě ale pro nekázeň vyhodili z gymnázia a musel jsem jít do učení. A po listopadu 1989 jsem šlápl na špatnou cestu,“ říká o sobě. Za hospodářskou kriminalitu skončil kdysi na šest let ve vězení. Během té doby se ve vězení ve státním učilišti vyučil obráběčem kovů.

Po návratu na svobodu začal pracovat nejprve jako pomocník v pekárně, později jako novinář. Pak si ale dodělal maturitu a vystudoval dokonce vysokou školu. V té době začal spolupracovat s Kanceláří veřejného ochránce práv při kontrolách ve věznicích.

Dobrá vůle Plus


Poslechněte si dokument Viléma Faltýnka pojmenovaný Na kopečku v Africe, který představuje SOŠ Vize ve věznici Jiřice. A následně (od 26. minuty) diskuzi s odborníky. Na téma vězeňství přijali pozvání Pavel Horák z Vězeňské služby ČR a Milan Svoboda z Úřadu veřejného ochránce práv.

Diskusní část Dobré vůle plus se věnuje aktuálním problémům českého vězeňství. Jak nedávno upozornila zpráva ombudsmanky Aleny Šabatové, podíl lidí ve výkonu trestu je u nás dvojnásobně vyšší, než v západní Evropě. Resocializace vězňů selhává (sedm z deseti propuštěných skončí ve vězení znovu). Během výkonu trestu pracuje jen 35 % odsouzených – a i pokud vězeň pracuje, má jen sotva kdy šanci alespoň částečně umořit své dluhy, aby ho po propuštění znovu nestáhly k trestné činnosti. Změní to nová koncepce vězeňství, kterou schválila před časem vláda?

autoři: Vilém Faltýnek , Lenka Svobodová , bar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.