Diskriminace muslimů ve Francii

23. listopad 2010
Monitor

Jsou evropští muslimové z druhé a dalších generací imigrantů ekonomicky znevýhodněni oproti majoritní „křesťanské“ společnosti? Nová studie ukazuje, že ve Francii je tento problém velice reálný.

Tým francouzských a amerických vědců vytvořil 275 párů životopisů, které rozeslal v odpovědi na nabídky pracovních míst ve francouzské administrativě. Každý pár životopisů byl totožný až na jméno a další známky náboženské příslušnosti. Aby odfiltrovali vliv národnosti či země původu, zaměřili se vědci výhradně na rodiny imigrantů ze Senegalu, které mají podobnou historii i kulturu, ale v náboženství se mohou hlásit jak ke křesťanství, tak k islámu.

Výsledky studie ukázaly, že při hledání zaměstnání je ve Francii rozhodně výhodnější mít křesťanské jméno. Například na každých 100 pozitivních odpovědí křesťanské žadatelky Marie Diouf obdrželo její fiktivní muslimské „dvojče“ Khadija Diouf jen 38 kladných odpovědí. Jinými slovy, Marie má dva a půlkrát větší šanci najít si zaměstnání než Khadija. Autoři studie přitom upozorňují, že výsledky jejich studie mohou skutečnou míru diskriminace podceňovat, protože část francouzské populace neztotožňuje muslimy ze Senegalu s islámem.

Zdroj: PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.