Dětství v Rokycanech, dospívání v Osvětimi. Tak vypadal život Zdenky Fantlové
Podivuhodný příběh plný zvratů a mezních situací. Takový byl život herečky Zdenky Fantlové.
Od šťastné první republiky a první velké lásky, přes Terezín až po Osvětim, Gross Rosen, Mauthausen, transport, pochod smrti a Bergen Belsen. Tam ji zachránil anglický voják.
Skvělá vypravěčka, herečka a spisovatelka hovoří o svém životě v pořadu z roku 2003, a to s publicistou Milanem Hanušem. První část poslouchejte do 10. února 2025.
Související
-
„Jsem zdravý,“ řekl šestnáctiletý kluk Mengelemu a zázrakem přežil Osvětim. Příběh Jiřího Bradyho
Před šesti lety zemřel Jiří Brady. Jestlipak si vzpomínáte na kdysi nejslavnějšího přeživšího holokaustu, kterého proslavil prezident Zeman? Brady zemřel 11. ledna 2019.
-
Paní Dagmar Lieblová byla jednou z mála, kterým se podařilo přežít Osvětim. Díky chybě tisku
Paní Dagmar Lieblová z Kutné Hory jako jediná z rodiny přežila transporty z Terezína do Osvětimi. Později se stala dlouholetou předsedkyní Terezínské iniciativy.
-
Leželi jsme ve světě mrtvých a přízraků. Od osvobození tábora Osvětim uplyne 75 let
Nacistický vyhlazovací a pracovní tábor Auschwitz (Osvětim) byl osvobozen 27. ledna 1945.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.