Demonstrace a občanská společnost přece k demokracii patří. Proto jsme zvonili těmi klíči, říká Kubera

20. červen 2019

Co předseda Senátu Parlamentu ČR očekává od nedělní demonstrace na pražské Letné? Proč by se pravice měla sjednotit a dál neštěpit? A proč Jaroslav Kubera (ODS) gratuloval novému občanskému hnutí Trikolóra?

Apolena Rychlíková: Milion chvilek pro demokracii. Obdivuhodná práce, která má svá slepá místa

Demonstrace svolaná hnutím Milion chvilek pro demokracii.

Byl to bezesporu úctyhodný výkon: zaplnit Václavské náměstí a dostat do ulic v Praze na 120 tisíc lidí, to tu nebylo už po několik let.

Celé vedení Senátu, a to včetně předsedů klubů, se nedávno sešlo s organizátory demonstrací Milion chvilek pro demokracii a „ujistili jsme je, že v Senátu je 100% podpora, aby justice byla nezávislá zejména na politických stranách. Aby se řídila pouze zákony a Ústavou,“ říká v Interview Plus.

Jaroslav Kubera přiznává, že je rád, že lidé na ulicích vyjadřují svůj názor. „Je to součást demokracie a občanská iniciativa je naprosto v pořádku. Ti, co mají výhrady, si musí uvědomit, že to je přesně to, co jsme chtěli a proč jsme zvonili klíči. Není to o tom, jestli někdo s demonstranty souhlasí, nebo ne. Je to o tom, že zejména mladé lidi zajímá, v čem tady budou dál žít.“

Co pak říká na námitky prezidenta Miloše Zemana, podle kterého se politika dělá prostřednictvím voleb a ne ulic? „To je pravda, taky to ale neznamená, že veřejnost nemůže dávat najevo své postoje a názory. S nimi pak někdo může, jiný nemusí souhlasit,“ odpovídá.

Kubera dodává, že se s Milionem chvilek shodli na tom, že by nebylo dobré, aby na demonstracích vystupovali politici, „protože budou okamžitě obviněni z toho, že si na úkor demonstrací dělají své PR… Je to občanská iniciativa a jako taková má i dál pokračovat.“ Předseda senátorů by prý uvítal, kdyby se s nimi podobně sešla i vláda, což předseda kabinetu Andrej Babiš (ANO) už několikrát odmítl.

Pravice se musí spojit

Vedle požadavků na nezávislost justice se skandují i hesla o demisi. Dokáže současná opozice nabídnout nějakou alternativu? „Dokáže, ale je to velmi obtížné,“ přiznává. 

Jiří Pehe: K čemu je Milion chvilek pro demokracii

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše z ANO a ministryně spravedlnosti Marie Benešové za ANO se podle pořadatelů zúčastnilo na 120 tisíc lidí.

Kritici demonstrací organizovaných iniciativou Milion chvilek pro demokracii nabízejí celou škálu argumentů, proč demonstrace údajně nedávají smysl.

„Už jsme v situaci, kdy vláda nemůže bezedně rozdávat. Už je v úzkých a nemá peníze. To bude první krize, kdy nebudou naplněny velkoústé sliby všeho druhu… Ono se teď ukáže, že sliby jsou chyby, což je příležitost pro opozici. Jenže ta má tu smůlu, že lidem nabízí jejich odpovědnost za vlastní životy. Ne že se o ně někdo postará od narození do smrti.“

Opozice ale za posledních zhruba 7−8 let nedokázala hnutí ANO porazit, navíc se akorát roztříštila i celá politická scéna. „On (Babiš) založil politiku na velmi jednoduchých heslech, která jen stále opakuje. Všechno bylo špatně… i když 90. léta ho vynesla nahoru a kdyby jich nebylo, tak by nebyl Agrofert ani Babiš.“

Politici si prý za vše mohou sami. „Velkou měrou si porážku způsobili sami, protože se nechovali tak, jak se chovat měli. To je pravda, na které už nic nezměním,“ přiznává.

Kubera má i recept, jak to změnit: „Pravice se prostě už nemůže dál dělit a štěpit… Musí se spojit, stejně jako to je v Senátu, kde taky nemáme naprostou shodu na všem, ale na základních věcech. Je to ale komplikované, protože jsou ve Sněmovně strany jako SPD Tomia Okamury, se kterými se obtížně dohaduje, nebo ČSSD, která nechce z vlády odejít, pokud se nestane něco fatálního.“

Štěpení je budoucí sjednocení

Připomíná, že to není problém jen Česka, ale většiny světa, který je rozdělený „většinou na dvě půlky, které mají vůči sobě nepřekonatelný odpor.“ Sám by pak podporoval jakoukoli spolupráci na středopravém poli, „protože nic jiného nezbývá. To není o tom, jestli to chceme, nebo ne.“ Neměl by problém se spojením s KDU-ČSL, TOP 09 ani se STAN. A co nové hnutí Trikolóra?

„Nová sladká tyčinka“ Trikolóra zkolabuje na osobnosti Klause ml., myslí si zastupitel Hlavenka

Václav Klaus ml.

V Česku vzniklo nové hnutí občanů Trikolóra, kterou založil Václav Klaus mladší. Slibuje hájit tradiční rodinu, řešit české (ne cizí) problémy a také chránit lidi, kteří pracují a platí daně. Má taková iniciativa šanci na úspěch?

„Je to jen další potenciální subjekt, kterému nezbyde nic jiného než s pravicí spolupracovat… Někdy totiž štěpení znamená budoucí sjednocení,“ odpovídá.

Bude tak klidně spolupracovat i s Václavem Klausem ml., kterého ODS vyloučila. „Je to podobné jako s rozvedenými manželi, kteří se k sobě zas vrací zpátky. Teď zrovna budu oddávat takové, kteří se po čase odluky zase znovu spřátelili. I to je možné.“

Kubera prý nijak netrpí závistí nebo nenávistí k bývalému prezidentovi Václavu Klausovi, který má „nepochybně zásluhy na transformaci, kterou jsme tady dělali z vody… Jeho úloha byla nesmírně těžká a bude doceněna až někdy později.“ To nijak nesouvisí s tím, že by musel souhlasit s každým Klausovým slovem.

Proč druhý nejvyšší ústavní činitel podepsal petici za právo držet zbraň? Proč neuznává sociální sítě? Jak dnes hodnotí svůj projev v Terezíně, který vzbudil tak velký rozruch? A co probírali na schůzce s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem? Poslechněte si v audiozáznamu Interview Plus Michaela Rozsypala.  

autoři: Michael Rozsypal , lup
Spustit audio

Související