Co je to sublimace

24. květen 2013

Týden věnovaný fyzice zakončíme vysvětlením jednoho opravdu těžce znějícího slova – sublimace. Proč? Protože ho vlastně dobře znáte.

Možná jste si už také všimli takové zajímavé věci. Jaké? Že když postavíte sněhuláka, tak se vám časem zmenší, i když třeba venku pořád mrzne a nesvítí sluníčko. Že led taje, když je teplo, ví každé malé dítě, ale že se led vypařuje, tedy mění se v páru, i když je venku mráz, toho si všimne jen oko zkušeného pozorovatele přírody. Téhle vlastnosti se říká sublimace.

Tedy ještě jednou: Sublimace je, když se pevná látka, jako je třeba právě led nebo sníh, změní rovnou na plyn – tedy na vodní páru.

Zní to složitě? Ale řekněte sami, jak úžasné bude, až příjdete domů a prohlásíte: Mami, vysublimoval mi sněhulák. Skoro bych se vsadila, že vám máma odpoví: Ty jsi zase chytrý jako rádio, viď.

No bodeť by ne, když posloucháte Zapiš si to za uši.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.