Co je to klima?

9. duben 2013

Kdybych se vás zeptala, co je to počasí, asi byste mi dokázali hned vyjmenovat několik věcí, které počasí vytvářejí – vítr, oblačnost, tedy množství mraků na obloze, teplota vzduchu, déšť nebo sníh.

Když se ale řekne klima, je to už trochu těžší. Přitom slovo klima označuje jen dlouhodobý stav počasí. Slovo klima můžeme v češtině nahradit i slovem podnebí a to už je nám trochu bližší, že? Celá naše zeměkoule je rozdělena do několika klimatických, tedy podnebných, pásem. Pro představu si naši zemi oblečeme do pruhovaného trička, co pruh, to jiné klimatické pásmo. Co pruh, to jiné podmínky k životu, jiné rostliny a jiní živočichové.

My například žijeme v mírném klimatickém pásmu, kde se střídá jaro, léto, podzim a zima. O několik pruhů dál k rovníku je pásmo tropické s tropickým klimatem. Asi tušíte, že tady se roční období nestřídá a je tady pořád teplo. Opačným extrémem je polární klimatický pás, kde je zase pořád zima. Klima se ale mění i s nadmořskou výškou. Je jasné, že jinak bude dole v Polabí a jinak na vrcholu Sněžky. Takže ještě jedno opakování: Počasí je to, co se děje na obloze právě teď, a podnebí neboli klima je opakující se počasí na konkrétním místě naší planety.

A to si zapište za uši.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.