Chuť na med podporuje vynalézavost šimpanzů
Šimpanzi umí velmi obratně využíva,t a dokonce i vyrábět jednoduché nástroje. To, co předvádějí v honbě za sladkou pochoutkou, ale primatology přece jen zaskočilo.
Tým vědců z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii studoval život a zvyky divokých šimpanzů, kteří obývají území národního parku Loango v západoafrickém Gabonu. Oblíbenou pochoutkou zdejších šimpanzů je med, který ale musejí dolovat z podzemních včelích hnízd. Skutečnost, že k tomu šimpanzi využívají nástroje, nijak překvapivá není. Zarážející je ale jejich počet. Vědci totiž zjistili, že šimpanzi při hledání hnízd a získávání medu postupně využijí až 7 různých nástrojů. Jsou mezi nimi rovné klacky, které zapichují do země a hledají tak včelí hnízda, přes jakési palice, kterými rozlomí stěny hnízda, až po lžícovitě prohnuté kusy kůry, jimiž nabírají med.
Některé nástroje mají hned dvojí funkci, což znamená, že šimpanzi jsou kromě člověka jedinými známými tvory, kteří dokážou vyrábět multifunkční nástroje. Primatologové také na webových stránkách časopisu New Scientist upozorňují, že pátrání po skrytých hnízdech včel vyžaduje schopnost představit si neviditelný objekt. Domnívají se, že k hledání medu musí mít šimpanzi podobné mentální schopnosti, jakými na počátku doby kamenné disponovali naši předkové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.