Chladné počasí zvyšuje riziko infarktu
Mráz zužuje tepny, zvyšuje krevní tlak a způsobuje poruchy srdečního rytmu. V Kanadě zjistili, že při snížení teploty o zhruba 10 stupňů narůstá počet srdečních příhod o sedm procent. Kardiaci by tak v mrazech neměli být dlouho venku a omezit i velkou fyzickou zátěž.
- Pes citlivě cítí nejen pachy, ale také chování a náladu lidí. Ti s empatií proto mohou pomáhat postiženým lidem nebo detektivům. Podle vědců ale není vždy jasné, co vlastně pes cítí – jestli je to skutečná pachová stopa, anebo cit člověka, který něco hledá. V kriminalistice to může někdy působit potíže, zato psí pomocníci postižených s tím problém nemají.
- Vědci z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a z pražské Univerzity Karlovy zkoumali na místech rekultivovaných po těžbě uhlí na Mostecku hmyz. Našli i několik druhů pro Česko velmi vzácných – například o druh pavouka skálovka velká (Gnaphosa lucifuga).
Celou Vědu Plus najdete v audiozáznamu.
Související
-
Brazílie zažívá nejhorší sucho za posledních několik desetiletí, zdraží tak i káva
Brazílie má největší množství sladké vody na světě. I přesto velká část území teď čelí nejhoršímu suchu za několik desítek let.
-
Mikroplasty mohou být hrozbou i pro samotné lidstvo
Mikroplasty jsou v půdě, ve vodě, v rostlinách i zvířatech a ukládají se i v tělech lidí.
-
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá? K vysvětlení pranostiky potřebujete Keplerovy zákony
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tradiční pranostika, která na první pohled nemá logiku. Ona ale má.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.