Charta 77: Soupis československých politických vězňů
Členové kolektivu mluvčích spolu s dalšími signatáři Charty 77 drželi včera hladovku na protest proti nespravedlivému věznění mnoha československých občanů z politických důvodů. Při této příležitosti předkládají mluvčí Charty 77 příslušným institucím a veřejnosti soupis politických vězňů, hájených či sledovaných Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) k 21. 1. 1989.
Dokument Charty 77 číslo 9/89: Soupis československých politických vězňů
(zpracováno podle souhrnného sdělení VONS č. 860 z 10. 12. 1988)
I. Ve výkonu trestu odnětí svobody
a) hájeni VONS: Jiří Boháč, ing. Petr Hauptmann, Augustin Navrátil (nucený ochranný dohled v psychiatrické léčebně), Antonín Pernický, Kamil Petrovický, Jiří Wolf
b) případy vyzvědačství, které VONS zaznamenal proto, že jsou pochybnosti o vině: Viktor Dedera, Ondřej Hoch, Josef Römer, František Veis
II. Uvězněni v posledních třech měsících (kromě Slávka Popelky všichni ve vazbě):
Slávek Popelka, Petr Cibulka, Tomáš Dvořák, Ivan Jirous, JUDr. Hana Marvanová, ing. Eva Vidlařová
III. Vězni ze 16. 1. 1989
Při brutálních a nesmyslných policejních akcích, jimiž mělo být zabráněno uctění památky Jana Palacha na Václavském náměstí, byly zadrženy, obviněny z trestného činu výtržnictví a dány do vazby tyto osoby (neúplný seznam):
Stanislav Penc ml., Jana Petrová, Saša Vondra, Jana Sternová, David Němec, Josef Žáček, Marek Ptáček, Dana Němcová, Ota Veverka, Jitka Vavříková, Petr Placák, Jiří Fiala, Václav Havel, Bořislav Holeček, Jiří Svoboda, Lubomír Jaroš.
V dalších dnech docházelo k novým předvedením a obviněním. Je pravděpodobné, že část obviněných byla vzata do vazby. Například jen 19. 1. mělo být podle zpráv z československého oficiálního tisku předvedeno 280 osob, z nichž bylo 23 obviněno pro trestné činy a 80 je stíháno pro přečin. Nebylo oznámeno, kolik z nich je ve vazbě.
Tomáš Hradílek, mluvčí Charty 77
/Mluvčí Charty 77 Dana Němcová a Saša Vondra jsou ve vězení/
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.