Cestující proteiny u Alzheimerovy choroby

9. červen 2009

Cestování degenerovaných proteinů zřejmě vysvětluje, proč se Alzheimerova choroba šíří po různých oblastech mozku.

Za hlavního viníka rozvoje Alzheimerovy choroby se obvykle považují vlákna beta-amyloidu, která v mozku vytvářejí typické plaky. Hned druhým podezřelým je degenerovaný tau protein, který se v normálním stavu podílí na transportu látek v buňkách. Alzheimerova choroba obvykle začíná v jediné části mozku a lidé v této fázi onemocnění obvykle netrpí žádnými příznaky. Problémy začnou až tehdy, kdy nemoc zasáhne další oblasti. Vědci z Cambridgeské univerzity díky experimentům na laboratorních myších zjistili, že za šíření nemoci je pravděpodobně zodpovědný právě degenerovaný tau protein. Dosud neznámým způsobem dokáže unikat z postižených neuronů, šířit se po mozku a pronikat do dalších buněk.

Chování degenerovaného tau proteinu tak podle článku na stránkách NewScientist nápadně připomíná chování prionů. Naštěstí se ale zdá, že na rozdíl od nich se tau protein může šířit pouze mezi jednotlivými buňkami uvnitř nemocného mozku. Také možnost, že by degenerovaný tau protein mohl stejně jako priony přežívat ve vnějším prostředí a kontaminovat chirurgické nástroje nebo krev pro transfúze, je vysoce nepravděpodobná. O tom, že by Alzheimerova choroba mohla být infekční a šířit se podobně jako prionová onemocnění, tedy podle odborníků neexistuje žádný důkaz.

autor: Martina Otčenášková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.