Čeští dobrovolníci v ukrajinském Bachmutu: To není hra na válku

15. leden 2023

„Pro mě je to velmi důležité, v Bachmutu jsem pomáhal ošetřovat řadu zraněných, ale i tam se to všichni učí za pochodu a mnozí vojáci neznají základní věci,“ říká padesátník Dan, který působil na východní Ukrajině tři měsíce, z toho dva týdny strávil v nemocnici v Bachmutu.

Dvoudenní kurz válečné medicíny v polabské vesnici vypadá na první pohled jako hra na válku. Muži se zbraněmi, kteří se plazí vedle ohrady se stádem koní a v plné polní tahají za ruce v rozmáčeném bahně raněného, nemůžou přece tohle myslet vážně. Jenže opak je pravdou.

Před několika dny prošli na českém území kurzem válečné medicíny a plánují se s touto zkušeností na Ukrajinu vrátit. Jakou mají motivaci? A jak vypadají boje jejich očima? Víc se dozvíte od Lubomíra Smatany v pořadu Zaostřeno.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.