Česko bude v jihoamerickém Chile solární velmocí

19. listopad 2019

V současnosti v této zemi stojí solární elektrárny o výkonu necelých 30 megawattů, v příštím roce dojde k šestinásobnému navýšení výkonu solárních panelů z Česka. 

Malý traktor, který pravidelně čistí panely solárních panelů instalovaných nedaleko chilského hlavního města Santiaga de Chile, má kartáče připomínající mycí kartáče automyček. „Musíme panely čistit 4 krát ročně, údržba je nezbytná,“ říká uprostřed třímegawattové fotovoltaické elektrárny Zdeněk Sobotka, majitel firmy Solek. Ta elektrárnu v Chile pro zahraničního investora postavila. „Když údržbu děláte dobře, tak v podstatě neztrácíte výrobu. Výhodou této německé technologie je, že se šetří voda. A voda je zde v Chile velké téma. Potřebují ji na zalévání farmáři, a to je také důvod, proč jsme zde implementovali tuto technologii,“ dodává Zdeněk Sobotka.

Chile má obrovskou výhodu, slunce je zde oproti evropským zemím nadbytek. Ale na druhou stranu je zde také hodně sucho, takže čištění modulů je klíčové. Čím častěji se to dělá, tím je lepší produkce. „Na druhou stranu nemusíme sekat trávu, v Evropě je hlavní částí údržby sekání trávy, tady jde především o zaprášení. Nic moc tady na poušti neroste…,“ poznamenává Zdeněk Sobotka.

Země slunci zaslíbená

Jednomegawattová elektrárna v České republice vyrobí kolem jednoho tisíce megawatthodin ročně. A průměr kolem Santiaga je kolem dvou tisíc, a to ještě není ta nejlepší oblast. V Atacamě je to kolem tří tisíc megawatthodin, takže se jedná o dvojnásobek respektive trojnásobek českého průměru. 

V Chile jsou celosvětově jedny z nejlepších podmínek pro rozvoj solární energetiky a právě kvůli tomu se jí místní hodně věnují. Ostatně světový solární kongres se letos konal právě v nedalekém Santiagu.

Solární energetika je teď hodně na vzestupu. Je to díky velké dostupnosti slunečního svitu a klesající ceně panelu. Chilská vláda zavedla několik nikoliv dotačních, ale podpůrných strategických programů pro větší rozvoj solární energetiky.
Jose Miguel Cardemile z University of Chile, jeden z organizátorů solárního kongresu

Hlavně severní Chile je prý pověstné svou čistou oblohou. Tato situace je ale možná také díky velké poptávce ze strany těžebních společností. Ty implementují solární zdroje do svého energetického mixu. V severní a centrální části Chile slunce a vítr generují asi 15 procent celkově vyrobené elektřiny. Celou polovinu vyrábějí fosilní zdroje a zbytek velké vodní elektrárny na jihu země. Vyprahlý a často pustý sever Chile ale představuje největší potenciál právě pro plochy solárních panelů.

Hlavní inženýr chilské části firmy Solek

Dnes je v Chile nainstalováno přes 2 000 megawattů a to je podobný výkon jako v České republice. Instalovaný výkon ale mílovými kroky roste, prezident Chile totiž deklaroval, že chce zavřít všechny uhelné elektrárny, a to pravděpodobně povede k dalšímu rozvoji solární  energetiky. „Podle mě výkon ztrojnásobí během několika let,“ odhaduje Zdeněk Svoboda.

Technologie panelů se vylepšují, výkon stoupá

Souběžně s tímto rozvojem se rozvíjejí i technologie solárních elektráren, dobře to ilustruje i stavba další solární elektrárny, která stojí o několik metrů vedle. Češi právě dokončují další pole panelů, ve kterých byly motory natáčecích mechanismů nahrazeny odolnějšími písty. Stejně velká elektrárna teď vyrobí víc energie.

Za pouhé dva roky výkon panelu vzrostl o 20 %. Když se zde podíváte na výkon panelu, je to 370 wattů, zatímco při jeho stejné velikosti na elektrárně předtím je to 315. Najednou se celá elektrárna při stejném výkonu o 20 % fyzicky zmenší.
Zdeněk Sobotka, ředitel firmy Solek

Nová elektrárna je před dokončením stavby před připojováním do sítě. „Elektrárna by měla být spuštěna během pár týdnů,“ ukončuje Zdeněk Sobotka. Jeho firma tady pro příští rok plánuje výstavbu dalších 25 nových solárních elektráren o celkovém výkonu více než 150 megawattů.

autoři: Ondřej Ševčík , mrk
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.