Červenec 1968: Moskvě se demokratizace Československa začala vymykat z rukou
Červenec roku 1968 přinesl vyvrcholení politického a společenského uvolnění, které později vešlo do dějin jako Československé jaro 1968. Proti značné aktivizaci občanské společnosti ale působilo vedení komunistické strany, které si zejména po zveřejnění manifestu Dva tisíce slov uvědomilo, že se mu takzvaný demokratizační proces začíná vymykat z rukou.
Čtěte také
Čím dál zřetelnější byly také aktivity Moskvy a jejích komunistických satelitů ve střední a východní Evropě, protože jejich představitelé události v Československu sledovali s mimořádně negativními pocity.
Jen málokdo si ale složitost situace uvědomoval. Atmosféru července 1968 připomínáme v repríze pořadu publicisty Pavla Hlavatého z roku 2013. Nejednoznačnost doby vystihuje název pořadu Letní stíny nad pražským jarem.
Na webu poslouchejte až do 26. srpna 2023.
Související
-
Nejde o dějepis, říká režisérka, která natočila film o proměně vztahu dvou lidí po srpnu 68
Film Slovo režisérky Beaty Parkanové vypráví příběh dvou manželů, kterým se nevítaným způsobem promění vnější i vnitřní svět a oni se s tím snaží vyrovnat se ctí.
-
Jaro 1968: Jak politická opozice vstávala z hrobu
Nemůžete vzniknout, nemůžeme vás povolit. Nejde to kvůli naší minulosti, dostalo by nás to před únor 1948. A nejde to ani vzhledem k mezinárodním souvislostem.
-
Rok 1968 mi obrátil život naruby aneb Dokumentární pásmo o lidech poznamenaných okupací
Dokumentární cyklus Ivany Chmel Denčevové a Jana Sedmidubského nabízí popisy životních cest několika emigrantů, kterým vpád vojsk Varšavské smlouvy zcela změnil osud.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.