Červenec 1968: Moskvě se demokratizace Československa začala vymykat z rukou

26. červenec 2023

Červenec roku 1968 přinesl vyvrcholení politického a společenského uvolnění, které později vešlo do dějin jako Československé jaro 1968. Proti značné aktivizaci občanské společnosti ale působilo vedení komunistické strany, které si zejména po zveřejnění manifestu Dva tisíce slov uvědomilo, že se mu takzvaný demokratizační proces začíná vymykat z rukou.

Čtěte také

Čím dál zřetelnější byly také aktivity Moskvy a jejích komunistických satelitů ve střední a východní Evropě, protože jejich představitelé události v Československu sledovali s mimořádně negativními pocity.

Jen málokdo si ale složitost situace uvědomoval. Atmosféru července 1968 připomínáme v repríze pořadu publicisty Pavla Hlavatého z roku 2013. Nejednoznačnost doby vystihuje název pořadu Letní stíny nad pražským jarem.

Na webu poslouchejte až do 26. srpna 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.