Čelisti staré 4 miliony let

16. březen 2009

Dosud nejlépe zachovalá fosílie žraloka bílého ukázala, že obávaný lidožrout má méně slavný původ, než se někteří lidé domnívali.

Nekorunovaným vládcem mezi dnešními žraloky je žralok bílý (Carcharodon charcharias), který dosahuje délky přes 6 metrů. Navzdory tomu, že se díky mnoha dokumentům i slavnému filmu Čelisti stal velice populárním, o jeho biologii a evoluci nevíme mnoho. Fosílie žraloků jsou extrémně vzácné, protože jejich kostru netvoří kosti, ale chrupavky. Zatím nejkompletnější fosílie bílého žraloka byla objevena v poušti na pobřeží jihozápadního Peru. Je stará asi 4 miliony let a skládá se z páteře, hlavy a 222 zubů.

Podle páteře, do které se v průběhu žraločího života postupně ukládá vápník, vědci určili, že pravěký žralok zahynul ve věku kolem 20ti let. Byl přes pět metrů dlouhý, což znamená, že rostl pomaleji než jeho moderní příbuzní. Fosílie také vědcům umožnila zjistit, jak to vypadá s často diskutovaným příbuzenstvím mezi moderním žralokem bílým a gigantickým žralokem Carcharocles megalodon. Ten vyhynul před 1,6 miliony let, dorůstal délky 18 metrů a v pravěkých mořích lovil velryby. Podle článku, který vychází v časopise Journal of Vertebrate Paleontology, má ovšem moderní bílý žralok blíže než k megalodonovi k daleko skromnějšímu rybožravému žraloku mako (Isurus oxyrinchus).

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio