Čekají systém GPS problémy?
Vládní kontrolní úřad Spojených států se obává, že by do roku 2012 mohl klesnout počet satelitů pod mezní hranici. A systém GPS by mohl přestat fungovat.
Příspěvek jste mohli slyšet v magazínu Nula-jednička. Další témata: Průzkum Connectivity Scorecard, Futurologické okénko: jeden maličký výpadek... , Kogenerace v Malešicích, Projekt Chobotix, Četba - J. Mazurek: Slabikář (repr.).
Stovky milionů lidí po celém světě používají americký, původně ryze vojenský navigační systém GPS. V autech, "chytrých" mobilech a dalších přístrojích. Jeho fungování zabezpečuje 31 družic, které obíhají kolem Země ve výšce kolem 20 200 kilometrů. Nejstarší družice, která je nyní ve službě, odstartovala koncem r. 1990, nejnovější začala pracovat na oběžné dráze asi před 14 měsíci.
Systém GPS spravuje americké vojenské letectvo (US Air Force). Podle vládního úřadu The Government Accountability Office (GAO) však hrozí, že v příštím roce i v letech dalších některé satelity postupně přestanou fungovat a vojenské letectvo je nestihne včas nahrazovat novými. Nejdříve by to vedlo ke zmenšování přesnosti navigace, a pokud by počet satelitů klesl pod 24, GPS by mohl přestat fungovat i na minimální rozumné úrovni.
Čeho se úřad obává? Podle jeho zprávy z 19. května tohoto roku má letectvo skluz ve startech, přípravách nebo činnosti některých družic (někdy i tříletý), rozpočet je napjatý a organizace má nedostatky. Úřad GAO předpovídá, že existuje asi 20% pravděpodobnost, že do roku 2012 klesne počet satelitů GPS pod zmíněných 24.
Zvláštností naší doby je to, že na obavy GAO reagoval vzápětí plukovník Dave Buckman z Air Force Space Command prostřednictvím twitterové konference a ujistil veřejnost, že případné problémy budou spíše menší, že počet satelitů se udrží nad hranicí 24 a že to hlavní se letectvu podaří zvládnout.
Každopádně je tato polemika mezi experty dalším důkazem toho, že moderní technické prostředky nefungují tak samozřejmě, jak by se nám někdy mohlo zdát, a že jejich údržba vyžaduje značné úsilí.
Připomeňme si, že kromě ve světě majoritního amerického GPS existuje i několik dalších významných navigačních družicových systémů - globální ruský GLONASS, čínský, spíše regionální Beidou, francouzský regionální geodetický DORIS a chystají se rychle další - evropský globální Galileo, čínský globální systém druhé generace COMPASS a své regionální "systémy GPS" připravují i Japonsko a Indie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.