Buddhismus Diamantové cesty

1. červen 2014

V pondělí 19. května 2014 se veřejnosti otevřelo největší buddhistické centrum v České republice. Objekt s celkovou rozlohou dvou tisíc metrů čtverečních stál buddhisty necelých 37 milionů korun. Jedná se o prostory bývalé továrny v pražských Holešovicích.

V centru již nyní probíhají pravidelné meditace pro veřejnost a několikrát do měsíce také kurzy a přednášky. Zván je kdokoliv, koho zajímají buddhistické metody a jejich používání v každodenním životě.

Bývalou továrnu v ulici Na Maninách odkoupili buddhisté od soukromého vlastníka v prosinci 2012 za 28 milionů korun. Více než rok pak trvala rekonstrukce dvou hlavních objektů, zejména pak uliční budovy, ze které vznikl meditační sál s kapacitou 250 lidí. Celková rekonstrukce stála 9 milionů korun.

V novém pražském buddhistickém centru Diamantové cesty tak naleznete již zmíněný meditační sál, výstavní prostory, zázemí pro nakladatelství a obchod s buddhistickou literaturou. V České republice se k této odnoži tradičního tibetského buddhismu hlásí více jak 3500 lidí.

Pořad Zaostřeno na buddhismus Diamantové cesty přináší nejen reportáž z meditačního centra, ale také pohled religionisty Zdeňka Vojtíška na tuto odnož tibetského buddhismu

autor: Karel Vepřek
Spustit audio