Brání Google uživatelům Androidu, aby volili jiný vyhledávač? Koubský: Má převahu, tímto si škodí
Skupina organizací a firem si stěžuje Evropské komisi na vyhledávač Google. Podle stížnosti nedodržuje pravidla nařízení o digitálních trzích – Google údajně vytváří umělé bariéry, které znesnadňují uživatelům volbu výchozího prohlížeče a znemožňují jim zvolit si konkurenci. „Naprostá většina uživatelů projde nastavovací obrazovkou a zaškrtne si, že chce Google, protože je v tuto chvíli zdaleka nejlepší vyhledávač,“ říká pro Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Mezi stěžovateli je i česká firma Seznam.cz. Google podle stížnosti na některých zařízeních s Androidem uživatelům nezobrazuje obrazovku s výběrem výchozího prohlížeče a vyhledávače.
Čtěte také
Google také podle dopisu neposkytuje konkurenci data, která podle nařízení poskytovat má, například údaje o vyhledávacích dotazech. Stěžovatelé po Komisi požadují zahájení oficiálního vyšetřování.
„Pokud Google opravdu něco takového dělá, tak je to podle mého názoru hloupost, protože si tím způsobí víc komplikací než jakéhokoliv užitku,“ míní Koubský. „V tuto chvíli v mnoha věcech nabízejí jiné firmy srovnatelná řešení, ale zrovna u vyhledávače má Google technologickou převahu.“
Volitelné aplikace
Google má podle pravidel v Evropské unii nabízet volbu aplikace vyhledávače. „Asi je ale dobré upozornit, že Google nemá stoprocentní kontrolu nad všemi verzemi operačního systému Android. Výrobci jednotlivých zařízení si ho uzpůsobují podle sebe, mnozí z nich, ne že by byli takoví fanoušci Googlu, ale nechtějí své uživatele obtěžovat s odkliknutím volby standardní vyhledávací aplikace,“ podotýká vědecký redaktor.
Čtěte také
Obrazovka s výběrem konkurence je známá už z předchozího případu s firmou Microsoft. Podobná ballot screen byla Microsoftu také přikázána, než k tomu ale došlo, přestalo být podobné opatření třeba, protože konkurence mezitím vyrovnala situaci na trhu.
„Já myslím, že je podstatné, aby aplikace byly volitelné. Aby nebyla jedna předepsaná aplikace pro nějakou činnost, tak jako to donedávna bylo třeba u některých funkcí operačního systému iOS,“ soudí Koubský.
„Jestli forma obrazovky s předvolbami je ta nejlepší, nevím, možná by to šlo řešit jinak. Podstatné je, aby ta volba naprosto jasně byla, aby každý věděl, že ji má,“ uzavírá.
Jakou návštěvnost mají v Česku sociální sítě Mety, Wikipedie nebo třeba online tržiště Temu? Jaké podfuky vymýšlí umělointeligenční chatboti? Poslechněte si celý pořad Online Plus.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.