Bartoš, Semelová nebo Wilders. Stíhat nebo nestíhat tyto lidi, abychom jim nepřinesli větší popularitu?

9. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nizozemský politik Geert Wilders

DISKUZE. Bylo protimarocké skandování na mítinku nizozemského politika Geerta Wilderse za hranou přípustného chování ve slušné společnosti? Na téma svobody slova diskutují dokumentaristka Apolena Rychlíková a šéfredaktor časopisu pro svobodu jednotlivce Laissez Faire Martin Pánek.

„Mámě nějakou rovnost před zákonem. Minimálně to dodržovat a vymáhat by nemělo být komplikované. Nejčastěji je to jen bohapusté šíření sexismu a rasismu a jiných xenofobních názorů, které ještě ti lidé, kteří je šíří – nejčastěji jsou to různě privilegovaní jedinci v naší společnosti – vydávají za nějaký disidentský boj," říká dokumentaristka Apolena Rychlíková.


Aktuálně: Nizozemský soud uznal krajně pravicového politika Geerta Wilderse vinným z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti. Trest mu ale neuložil / zdroj: ČTK

„Většina bojovníků proti tzv. politické korektnosti jsou akorát sprosťáci, kteří si chtějí nějak ospravedlnit to, co říkají a nemají pro to žádné jiné ospravedlnění. Nicméně nerozumím tomu, proč by to mělo být trestné, a proč by dokonce za to měli lidé chodit do vězení,“ myslí si Martin Pánek.

K čemu došlo? Geert Wilders na otázku, zda chtějí v zemi více Maročanů, vyzýval ke skandování hesla „méně, méně“. Odpovědí následně bylo, že se politik o to postará. Jako příklad uvádí moderátor Jan Bumba, že u nás nedávno na demonstracích bylo zaznamenáno i nošení šibenic na protest proti přijímání uprchlíků.


K antisemitismu jsme citlivější, v důsledku toho, co se v Evropě stalo. K hanobení migrantů častěji naskakujeme na otázku svobody slova.Apolena Rychlíková

„Evropská tradice je od té americké odlišná. Musíme se na to vždy dívat v kontextu, a to do jaké míry ta svoboda slova ohrožuje svobody dalších lidí, kteří se ve svobodném prostoru vyskytují,“ myslí si Rychlíková s tím, že otevřené šíření rasismu považuje za něco, co jde proti principům demokracie. Soud je podle ní jedna z posledních instancí, která by měla zasáhnout.

Martin Pánek

Připomíná soudní řízení s Martou Semelouvou, která hanobila odkaz Milady Horákové a možnost využívat represi schvaluje.

Svobodu slova nemáme, abychom se bavili o počasí

„Pan Wilders nepřijde do vězení a jen dostane pokutu, pokud bude odsouzen. Jen to vede k tomu, že v předvolební kampani bude populárnější. Proč bychom nemohli mít svobodu slova i pro názory, se kterými nesouhlasíme?“ ptá se host Českého rozhlasu Plus Pánek.

Poslechněte si debatu obou hostů vysílání >>.

autoři: bum , bar
Spustit audio