Autor Spalovače mrtvol spisovatel Fuks používal náznaky a alegorie. Donutila ho doba a jeho láska k mužům
Prozaik Ladislav Fuks byl mistrem masky, jinotajů a náznaků. Byl k tomu jako homosexuál donucen dobou, ve které žil a tvořil. Jeho díla se pak podobají „procházce“ na hranici reality a snu. Fuks měl navíc i sklon k netradičním nápadům a zvláštní smysl pro humor.
Jeho nejznámějším dílem je novela Spalovač mrtvol, která se dočkala i filmového zpracování.
Mezi další jeho díla patří romány Pan Theodor Mundstock či Myši Natálie Mooshabrové. Svůj poslední román Vévodkyně a kuchařka dokončil v roce 1983. Posléze ještě začal psát román Paměti Lucy Férové, ten však kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu nedokončil.
Život Ladislava Fukse připomínají v repríze pořadu publicisté Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský. Na webu poslouchejte jen do 3. srpna 2023.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.