Asteroidy přátelské k životu

Menší asteroid snad bude možné odtáhnout na oběžnou dráhu kolem Měsíce a vytěžit jej za cenu kolem dvou a půl miliard dolarů.

Existence komplexního života možná závisí na přítomnosti „správného“ pásu asteroidů. Naznačuje to výzkum NASA.

Asteroidy máme spojené s impaktovými událostmi, které mohou zavinit hromadné vymírání. Pásy asteroidů však také mohou být faktorem, který umožní vznik komplexních životních forem na obyvatelných planetách. Mladou Zemi obohatily dopady asteroidů o vodu a organické sloučeniny, což mohlo urychlit vznik života. Existuje také teorie přerušovaných rovnováh, podle níž občasné impaktové události narušovaly prostředí a donutily tak organismy k vytváření nových strategií přežití.

Zdrojem asteroidů byl pás ležící mezi Marsem a Jupiterem, který se vytvořil kolem protoplanetárního disku. Měl správnou velikost a ležel ve vzdálenosti potřebné k tomu, aby jeho tělesa mohla bombardovat Zemi. Analýza teoretických modelů i pozorování extrasolárních planet a disků prachu kolem mladých hvězd však naznačuje, že taková situace je ve vesmíru velmi vzácná. Podle vědců z NASA se „správné“ pásy asteroidů vyskytují jen u malého zlomku planetárních systémů, o kterých víme.

Pokud je teorie „životu přátelských asteroidů“ správná, znamená to, že šance na existenci komplexního mimozemského života jsou ještě menší, než se dosud zdálo. Už nestačí jen planeta vhodné velikosti, která leží v obyvatelné zóně – zapotřebí je i pás vhodný pás asteroidů.

Zdroj: NASA