Argonauti se vznášejí díky svým schránkám

19. květen 2010

V roce 300 před naším letopočtem Aristoteles teoretizoval, že schránka hlavonožců argonautů může sloužit jako člun, díky kterému zvíře může plout po hladině. Aristoteles se mýlil, ale ne o moc – schránka není vzdálenou obdobou člunu, ale spíš ponorky.

Argonauti (Argonauta) patří mezi chobotnice, ale jako jediní z žijících druhů vytvářejí vápenatou vnější schránku. Je velmi křehká, průhledná a vyskytuje se pouze u samiček. Moderní zoologové předpokládají, že účelem schránky je nejen chránit vajíčka, ale také zadržovat vzduch, který argonautům pomáhá vznášet se ve vodním sloupci. Argonauti jsou jediným takzvaně pelagickým rodem chobotnic, jehož samičky se zdržují u hladiny oceánu. Potřebují proto kontrolovat hloubku ponoru, aby se mohli vyhnout vlnám nebo útokům mořských ptáků. Samečci, kteří jsou asi 8krát menší a 600 krát lehčí než samičky, své vznášivosti nijak napomáhat nemusí.

Teorii o tom, že schránka plná vzduchu je nástrojem pro kontrolu vznášivosti, ověřili biologové na třech odchycených samičkách argonautů. Zjistili, že pokud je otočí tak, aby vzduch z jejich schránek „vybublal“ pryč, stanou se samičky negativně vznášivými. To znamená, že pokud samička zrovna neplave, začne okamžitě klesat ke dnu. Jakmile ale vědci argonauty nechali nabrat novou zásobu vzduchu, mohly se samičky nehybně vznášet v takové hloubce, jaká jim vyhovovala.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.