Apolena Rychlíková: Je to kampaň! Blížící se komunální volby uvrhly vládu do paralýzy. Stabilitu společnosti za hlasy voličů by měnit neměla

10. září 2022

Sobotní demonstrace na Václavském náměstí, které se podle odhadů účastnilo něco mezi 50 a 70 tisíci lidí, je pro vládu Petra Fialy prvním důrazným varováním, ale i důležitou zpětnou vazbou. Na začátek je třeba říct: Ano, akce byla pořádána proruskými trolly, jejichž zájem neleží v kritice vlády, ale v rozkladu české společnosti a obrácení hněvu lidí vůči příchozím uprchlíkům i obětem Putinovy krvavé agrese obecně. To je jedna stránka věci.

Ta druhá je, že rostoucí problémy související s masivním zdražováním a ohrožujícím nárůstem cen elektřiny a plynu nejenže děsí, ale především zásadně ovlivňují životy významné části české společnosti. Není to zdaleka jenom o strachu, ale o kritické proměně každodennosti.

Čtěte také

Můžeme si dokolečka opakovat, že na Ukrajině zuří válka, Rusko páchá zločiny proti lidskosti a vydírá nás plynem a že všichni zchudneme. Když už něco takového premiér ale říká, měl by alespoň umět rozlišit, že na každou sociální skupinu dopadají krize různě. Rostou-li výdaje o pár tisíc měsíčně jemu, je to náročné, ale rozhodně ne nezvladatelné.

Musí-li platit za bydlení o dva tisíce více chudá rodina, nebo nedejbože sólo rodič či osamělý senior, dostáváme se do úplně jiné kategorie zchudnutí a také do jiných strategií, jak situaci zvládat. Jenže stagnující mzdy v kombinaci s rostoucími cenami vytváří nebezpečný koktejl.

Naše vláda se vymlouvá

Tváří v tvář nepříznivým vyhlídkám není překvapivé, že se už tak fragmentarizovaná společnost dále štěpí. Jsou to právě sociální problémy, které mají přímou souvislost s úpadkem demokracie – a především jejím vnímáním – u nás. Politickou reprezentaci to ale, zdá se, moc nezajímá. Je až příliš zaměstnaná kampaní k blížícím se komunálním volbám.

Čtěte také

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka jedné z vládních koaličních stran Markéta Pekarová Adamová navíc ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál uvedla: „Jsem si jistá, že vláda udělala (v rámci pomoci lidem) maximum už nyní.“ Tato slova nenapovídají, že by si vládnoucí strany uvědomovaly závažnost situace.

Neustále omílané skutečnosti, že za problémy může Vladimir Putin nebo Andrej Babiš, které nám vládní představitelé opakují s železnou pravidelností, navíc nejsou tak úplně pravda. Analýzy ukázaly, že na roztočení inflace měl podíl jeden krok, který si ODS a ANO prohlasovaly spolu: zrušení superhrubé mzdy. Tento krok odborníci dlouhodobě kritizují jako projev krystalického populismu.

A navíc: všechny ostatní státy a jejich vlády v našem blízkém i vzdálenějším evropském okolí s inflací, rostoucími cenami i problémy ve společnosti něco aktivně dělají. Jen ta naše se vymlouvá a tvrdí, že vlastně dělá dost. Na rozzlobené i třeba jen nešťastné a zoufalé lidi to musí působit jako červený hadr.

Apolena Rychlíková

Že problémy neřeší a vyhýbá se jim z důvodu vedení politické kampaně, se v covidovém období vyčítalo hlavně Babišovi. Všichni jsme nevěřícně sledovali, co všechno dokáže směnit za volební vítězství. Teď se předvolební déjà vu opakuje, jen s jinými politickými figurami. Vláda, která se tak ráda nazývá „demokratickou silou“, by ale volební úspěch za stabilitu země měnit neměla.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.