Apolena Rychlíková: Ekoaktivisté versus Severočeské doly – kdo tady co komu dluží?

Pochod v rámci Klimakempu na hraně dolu Bílina
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pochod v rámci Klimakempu na hraně dolu Bílina
0:00
/
0:00

Zhruba stovce aktivistů, kteří se minulý rok účastnili Klimakempu, zásadní tuzemské ekologické akce, fungující pod záštitou organizace Limity jsme my, přišla od Severočeských dolů předžalobní výzva.

Doly v ní žádají uhrazení více než 600 tisícové částky za loňské vniknutí do dolu Bílina.

Policie prověřuje výzvu obcím u Přelouče proti akci Klimakemp

02694569.jpeg

Policie prověřuje, kdo vytvořil výzvu rozeslanou jejím jménem obcím v okolí Přelouče, která varuje před konáním akce Klimakemp 2018.

Po pokutách, udělených Báňským úřadem, které se – jak informoval Deník N – u některých lidí vyšplhaly až na 15 tisíc korun, tak ze strany represivních složek a důlního průmyslu přichází další snaha o ekonomické zastrašování těch, kteří se nasazením vlastních těl snaží upozorňovat na blížící se ekologickou katastrofu a bezohlednost uhlobaronů a důlních společností.

Organizace Limity jsme my už na sociálních sítích vyhlásila sbírku a požádala o solidární finanční výpomoc. Aktivisté vysvětlují svá stanoviska v kontextu probíhající klimatické změny.

Upozorňují v nich na to, že pokusy o finanční likvidaci českého klimatického hnutí nedávají vzhledem k nutnosti umenšit emise o celých 65 procent v následujících letech, žádný smysl. A že je to právě fosilní průmysl, kdo na ničení planety vydělává a přitom nemusí nést za stávající situaci de facto žádnou odpovědnost. V globálním měřítku byly tři ze sedmi nejvýdělečnějších firem loňského roku právě z oblasti fosilního průmyslu.

Podle ekologických aktivistů policie při víkendovém zásahu na lomu Bílina pochybila

Klimakemp začal v Louce u Litvínova ve středu. „Od začátku klimakempu je to dnes pátý pochod. Trasa je dohodnutá. Až do dnešního dne vše probíhalo v pořádku,“ řekl mluvčí Severočeských dolů,

Ekologičtí aktivisté kritizují víkendový zásah policie v lomu Bílina na Teplicku. Podle zástupců hnutí „Limity jsme my“ při něm policie pochybila.

Zároveň se ukazuje, že tyto a podobné firmy investují neskutečné částky do snahy zdistkreditovat a zakrýt fakta týkající se klimatické změny. ExxonMobile nebo Shell utrácí miliony dolarů, aby lobovali proti opatřením, která mají naši planetu (a spolu s tím i nás všechny) chránit. Před časem to prokázala zpráva, zveřejněná na stránkách InfluenceWeb.

Od Pařížského summitu tyto firmy vynaložily více než miliardu dolarů na to, aby ovlivnily narativ, který se o klimatické změně a jejích dopadech šíří. 

V Čechách patří „uhlobaroni“ jako je Pavel Tykač nebo Daniel Křetínský k těm nejbohatším lidem společnosti, ČEZ, který je jediným akcionářem a odběratelem žalujících Severočeských dolů, je zase jedna z nejziskovějších firem v republice.

Žijeme v paralelním vesmíru?

Organizace Limity jsme my ve své výzvě uvádí, že jen během loňského roku si topmanažeři této firmy vyplatili na odměnách 22 milionů korun. A teď – prostřednictvím Severočeských dolů – žalují skupinu lidí, kteří se nebojí upozornit na to, že tento typ podnikání ohrožuje budoucnost celé planety.

Do dolu Bílina vnikli aktivisté, těžba se musela zastavit

Protest aktivistů u dolu Bílina

AKTUALIZOVÁNO: Těžba na dole Bílina se musela zastavit. Skupina asi 20 lidí vylezla dnes (30. 6.) mezi čtvrtou a pátou hodinou na vrchol rypadla v lomu. Na místě se připoutali.

Je přitom paradoxní, že by to mělo být přesně naopak. Firmy, jejichž ziskovost je postavená na ničení planety, a které opakovaně přenášejí řešení negativních externalit spojených se svým byznysem na stát a společnost, dluží nám. Ne my – potažmo aktivisté a aktivistky – jim.

Není možné, aby to byla veřejnost, kdo bude se znalostmi o dopadech těžebního a fosilního průmyslu na planetu a klima řešit důsledky byznysu multimilionářů, bohatnoucích na úkor naší budoucnosti. V debatách o smogu, špatném ovzduší, nárůstu nemocí spojených se znečištěným životním prostředím se téměř nikdy neobjevuje, že by to měly být právě tyto firmy, kdo tu má být plně zodpovědný za své podnikání – má-li ho vůbec provozovat.

Podnikat má být i riziko. Ne jistota, že vydělávám na ničení životního prostředí a ještě všechny vedlejší náklady, spojené s mým byznysem – ať se už bavíme o MHD zdarma v období smogových dnů, penězích za zdravotnickou péči nebo investic do ekologických opatření – uhradí stát nebo města.

Apolena Rychlíková

Žaloba Severočeských dolů i pokuty báňského úřadu ale ukazují, že pořád ještě žijeme v paralelním vesmíru. V něm vládne právo na jakkoliv špinavý a devastující byznys před svobodnou občanskou společností. Snad se to sílícímu klimatickému hnutí podaří časem změnit. Nejdřív ale bude muset ustát snahy o finanční likvidaci.