Angela Merkelová ve dvojím ohni
Spor kolem záchrany závodu na výrobu Opelů přerostl nejen v krizi velké koalice křesťanských a sociálně demokratických stran, ale i uvnitř samotné unie mezi CDU a CSU. Důvodem je miliardová žádost automobilového výrobce, patřícího americkému koncernu General Motors. Spolková kancléřka Angela Merkelová ve svém týdenním vystoupení prohlásila, že "budeme pomáhat, když prospěch lidem bude větší než škoda. Zatím však nejsem tak daleko". Toto její stanovisko se stalo nyní terčem kritiky sociálních demokratů, kteří ústy svého předsedy Franze Münteferinga žádají rychlou státní pomoc koncernu k záchraně před insolventním řízením.
Rovněž kandidát strany na spolkového kancléře Frank-Walter Steinmeier upozornil, že není možno ztrácet čas a čekat na stanovisko koncernu. Rozhodnutí potřebuje odvahu a nesmíme mít strach ho vyslovit. Je nutno učinit vše na záchranu desetitisíců pracovních míst. Šéf sociálně demokratické poslanecké frakce v Bundestagu Peter Struck přímo prohlásil: "nemůžeme si dovolit uvrhnout takové množství lidí do nezaměstnanosti." Místopředsedkyně SPD Andrea Nahlesová k tomu dodala, že si kancléřka Merkelová nemůže dovolit déle diskutovat kolem záchranného balíčku. Je nutno zabránit insolventnímu řízení.
Ke kritice váhání Merkelové se nyní připojila i sesterská bavorská Křesťanskosociální unie CSU. Markus Ferber, vedoucí kandidátní listiny této strany pro volby do evropského parlamentu, konstatoval, že "doba modernizace je za námi. Přeji si, aby paní Merkelová na to reagovala a převzala vedení." V době hospodářské a finanční krize je poptávka po řešení a to si vyžaduje silně konzervativní profil strany. Oproti CDU vedené Merkelovou, CSU odmítá držet se pevně ústavy Evropské unie. Ve svém evropském volebním programu zdůrazňuje, že se vzdává tohoto projektu a žádá lidová hlasování o evropských tématech.
Nejasný postoj Merkelové k tomuto problému, jakož i k řadě dalších politických otázek, vyvolává kritiku uvnitř CDU. Brandenburský ministr vnitra za tuto stranu Jörg Schönbohm upozornil, že zdrženlivost Merkelové při kritice prezidentky Svazu vyhnanců Eriky Steinbachové, jakož i její kritika papeže vyvolaly uvnitř CDU nevoli. Obdobný postoj vyslovil i baden-württenberský ministerský předseda Günter Oettinger. Musí se nyní jasně ukázat, prohlásil největší konkurent Merkelové uvnitř strany, co vlastně CDU hájí. Podle jeho názoru nesmí vzniknout dojem, že CDU je "stranou zestátňování". Obavy Oettingera vyplývají z katastrofálního předvolebního průzkumu, kdy pouze 35 procent občanů této deseti milionové spolkové země je rozhodnuto podpořit CDU. Zato liberální svobodní demokraté zaznamenávají masivní přírůstek a dosahují téměř dvaceti procent a sociální demokraté se vzpamatovávají ze své porážky.
Spolkový ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg za křesťanské sociály a ministr vnitra Wolfgang Schäuble za křesťanské demokraty přitom nevylučují, že by insolventní proces mohl pomoci udržet pracovní místa. Hesenský ministerský předseda za CDU Roland Koch však tento návrh rozhodně odmítá a považuje za nutné takové úvahy striktně zastavit. Podle jeho názoru rozšiřování takové úvahy vyvolává u zákazníků Opelu nedůvěru v jeho příští existenci.
Vzniklé situaci věnuje dnes mimořádnou pozornost německý tisk. Die Welt konstatuje, že "již dávno byla zahájena agitace za volby do Bundestagu", které se budou konat za šest měsíců. "Desetitisíce zaměstnanců Opelových závodů a jejich dodavatelé se stali hracím míčem jednotlivých stran," zdůrazňují Mannheimer Morgen. Stuttgarten Zeitung upozorňuje, že za této situace se ozývá kritika spolkové kancléřky Merkelové stále silněji z řad vlastní strany. Přitom krize si vyžaduje stabilní a rozhodnou vládu a kancléřka se proto nemůže zbavit své odpovědnosti. Südwest Presse konstatuje, že sílící kritika několik měsíců před volbami musí u šéfky strany rozeznívat všechny zvony. Varování předních představitelů strany prý Angelu Merkelovou vystraší. Její pokus vyřešit přirozené konflikty uvnitř vládní koalice je nutno považovat za skončený. Volební boj začíná, končí svou úvahu ulmská Südwest Presse.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.