Amerikanistka: V USA sílí katoličtí tradicionalisté a stále progresivnější Vatikán s tím má problém
Papež Lev XIV. se ujímá úřadu jako první Američan v dějinách katolické církve. Ke katolicismu se hlásí i někteří představitelé administrativy Donalda Trumpa v čele s viceprezidentem J. D. Vancem. S novým papežem se ale názorově rozcházejí. „Pod vedením papeže Františka se Vatikán stal spíše progresivnějším a leccos nasvědčuje tomu, že Lev bude pokračovatelem jeho linie,“ míní amerikanistka Kateřina Březinová, podle níž mezi americkými katolíky přibývají spíš tradicionalisté.
„Zejména v bílé americké populaci přibývá těch, kteří si říkají tradiční katolíci a chtěli by se třeba vrátit do dob před druhým vatikánským koncilem a ke mším v latině. Tato frakce se stala velmi vlivnou v nové Trumpově administrativě,“ tvrdí pro Český rozhlas Plus.
Čtěte také
Bývalý hlavní stratég Trumpovy kampaně Steve Bannon se nechal slyšet, že pro hnutí MAGA (Make America Great Again) je nový papež nejhorší možnou volbou a nepochybuje o tom, že dojde k roztržce s americkým prezidentem.
Vyvolat by ji mohla například otázka migrace, kvůli níž Trumpovu administrativu v únoru ostře kritizoval tehdy již vážně nemocný papež František.
„Ve jménu katolické víry dnes v USA vystupují velmi extrémně populističtí politici, vlastně extrémní pravice, kteří se snaží velmi nacionalistické tóny prezentovat jako křesťanské učení. A s tím má Vatikán problém,“ zdůrazňuje expertka z Metropolitní univerzity Praha
Vstříc lidem na okraji
Březinová připomíná, že papež Lev XIV. přes 20 let žil a jako biskup působil v Peru, kde v posledních letech panovala velmi akutní uprchlická krize lidí odcházejících z Venezuely. „Tato zkušenost může silně ovlivnit to, jak bude v tomto směru vystupovat za katolickou církev,“ soudí.
Domnívá se také, že vedle migrantů a jinak strádajících a zranitelných jsou pro nového papeže lidmi na okraji také ti, kteří zůstávají stranou křesťanského učení.
Čtěte také
„Očekává se, že bude mnohem více promlouvat v rámci USA a zemí globálního severu k těm částem populace, které se stávají agnostické a odcházejí ze stanu katolické víry. Jedním z jeho vyjádření bylo, že se bude snažit ten stan otevřít a zahrnout do něj více lidí,“ dodává.
Velkou část amerických katolíků dnes tvoří španělsky mluvící přistěhovalci a jejich potomci. Obecně ale patří k nízkopříjmovým skupinám populace a nemají tak silný hlas jako konzervativní bílé elity ze severovýchodu země.
Březinová v této souvislosti připomíná proměnu ve vnímání katolíků, na které se až do druhé světové války spíše protestantská americká společnost dívala skrz prsty. Podobně jako se dnes dívá na imigranty z Latinské Ameriky.
„Až poté se Irové, Poláci a Italové integrovali do mainstreamu a nikdo už nepochyboval, že to jsou také Američané. Zlomovým momentem bylo zvolení Johna F. Kennedyho. A Joe Biden se (své katolictví) snažil spíš nezmiňovat,“ dodává.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.