30 let od protestů na náměstí Nebeského klidu. Čína dnes zažívá období temna, říká analytička
Svět si připomněl 30. výročí zásahu čínské armády na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Krvavé potlačení studentských protestů v noci z 3. na 4. června 1989 si podle lidskoprávních organizací vyžádalo tisíce životů. Čínský režim mlčí i třicet let poté, navíc ještě zesiluje svou snahu o kontrolu společnosti. Minulou i současnou Čínu popisuje Kateřina Procházková, analytička projektu Sinopsis.
Související
-
Australští odborníci prokázali existenci internačních táborů v čínské oblasti Sin-ťiang
Australský institut strategické politiky pomocí satelitních snímků a veřejně dostupných dat prokázal existenci internačních táborů, ve kterých čínská vláda vězní Ujgury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.