1986: Klíčové setkání Gorbačova a Reagana v Reykjavíku

27. říjen 2022

Po svém nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 odstartoval Michail Gorbačov dějinné změny v diplomacii tehdejšího Sovětského svazu a součástí tehdejších změn bylo i „oteplení“ vztahů Moskvy s Washingtonem. Klíčové bylo setkání Gorbačova a amerického prezidenta Ronalda Reagana v říjnu 1986 v Reykjavíku.

Po něm přijel Gorbačov v prosinci 1987 na oficiální návštěvu USA, během které velmoci 8. prosince podepsaly Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Zlomový okamžik dějin připomínají Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.

Katastrofální povodně v Itálii, sebevraždy upálením budhistických mnichů ve Vietnamu nebo největší letecké neštěstí v Československu. Tak nějak vypadal rok 1966, který připomínají Petruška Šustrová a Petr Koura v první části pořadu Dokument Plus.

Poslouchejte v audiozáznamu, ale jen do 27. listopadu 2022.

autor: Petruška Šustrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.