1986: Klíčové setkání Gorbačova a Reagana v Reykjavíku
Po svém nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 odstartoval Michail Gorbačov dějinné změny v diplomacii tehdejšího Sovětského svazu a součástí tehdejších změn bylo i „oteplení“ vztahů Moskvy s Washingtonem. Klíčové bylo setkání Gorbačova a amerického prezidenta Ronalda Reagana v říjnu 1986 v Reykjavíku.
Po něm přijel Gorbačov v prosinci 1987 na oficiální návštěvu USA, během které velmoci 8. prosince podepsaly Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Zlomový okamžik dějin připomínají Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
Katastrofální povodně v Itálii, sebevraždy upálením budhistických mnichů ve Vietnamu nebo největší letecké neštěstí v Československu. Tak nějak vypadal rok 1966, který připomínají Petruška Šustrová a Petr Koura v první části pořadu Dokument Plus.
Poslouchejte v audiozáznamu, ale jen do 27. listopadu 2022.
Související
-
Gita Zbavitelová: Michail Gorbačov osvobodil sovětské Židy
Poslednímu a jedinému sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi vzdávají hold především Židé a Stát Izrael. Podle nich umožnil ruským Židům vystěhování do Izraele.
-
Michail Gorbačov, první a poslední
Když se řekne Gorbačov, naskočí pamětníkům slova glasnosť a perestrojka. Tahle „perestrojková“ éra Michaila Gorbačova trvala od jara 1986 do března 1990.
-
Libor Dvořák: Gorbačov kritizuje Putina
Nečekaně tvrdě napadl Vladimira Putina v rozhovoru pro BBC první a poslední sovětský prezident a strůjce perestrojky Michail Gorbačov. Není to poprvé, ale právě v s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.