Zlatý gymnasta Alois Hudec

13. březen 2014

Když si Alois Hudec v roce 1934 během kvalifikačního závodu při přeskoku zranil bederní sval, který ho vyřadil ze cvičení na půl roku, kdy mu hrozilo dokonce ochrnutí, nikdo netušil, že se stane gymnastickým fenoménem olympijských her v Berlíně o dva roky později.

Vedení České obce sokolské však vědělo, že pouze on má šanci na úspěch, a intenzivně usilovalo o to, aby na Letních olympijských hrách závodil. Nakonec se mu podařilo se nejen her zúčastnit, ale dosáhnout na zlatou medaili, díky níž se tak zapsal nejen do českých sportovních dějin, ale překonal tehdejší politickou nepřízeň, která se podepsala na celém průběhu her.

Sportovní výkon Aloise Hudce patřil k vrcholným okamžikům her a německá pronacistická režisérka Leni Riefenstahlová, autorka oficiálního dvoudílného filmu o OH 1936 nemohla českého gymnastu Aloise Hudce opominout. Dodnes se zachoval filmový snímek, který je důkazem jeho mistrovského cvičení na kruzích. Za povinnou sestavu dostal 9,4 bodu, ale přesto v duchu tehdejších pravidel požádal o opravu, po které byl jeho výkon oceněn známkou o 0,263 lepší. Ve finále pak dostal nejvyšší známku celé gymnastické soutěže - 9,8! Na těchto olympijských hrách vybojoval navíc tři čtvrtá místa - v soutěži jednotlivců i družstev a na bradlech.

Na svou účast na berlínských olympijských hrách v roce 1936 vzpomíná Alois Hudec v archivním příspěvku, který je z dubna roku 1981. Slyšet jste ho mohli v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 27. 6. 2008.

autor: Petr Mančal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.